لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

کاخ سفید انتقاد نخست وزیر اسرائیل را مردود دانست


دیدار باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید - واشنگتن، نهم مهر
دیدار باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید - واشنگتن، نهم مهر

سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روزانه خود گفت «این که آقای نتانیاهو سعی کرد برای دفاع از اقدامات دولت اسرائیل، بگوید واکنش ما بیانگر ارزش‌های آمریکایی نبوده، غریب به نظر می‌رسید.»

کاخ سفید آمریکا ضمن مردود دانستن انتقاد اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، روز دوشنبه او را متهم کرد که «در برابر کمک‌های ایالات متحده به اسرائیل در طول سال‌ها، قدرنشناسی می‌کند.»

آقای نتانیاهو روز یکشنبه در برنامه «رودررو با مردم» که از شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس پخش می‌شود گفته بود انتقاد آمریکا از اقدام اسرائیل برای احداث شهرک یک یهودی‌نشین دیگر در شرق اورشلیم «برخلاف ارزش‌های آمریکاست.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، به نظر می‌رسد روابط پرتنش میان باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده با نخست‌وزیر اسرائیل در پی دیدار هفته گذشته آقای نتانیاهو از کاخ سفید، تیره‌تر از قبل شده است.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روزانه خود گفت «این که آقای نتانیاهو سعی کرد برای دفاع از اقدامات دولت اسرائیل، بگوید واکنش ما بیانگر ارزش‌های آمریکایی نبوده، غریب به نظر می‌رسید. واقعیت این است که خط ‌مشی دولت‌های مختلف آمریکا – چه دموکرات و چه جمهوری‌خواه – همواره روشن و بدون تغییر بوده است.»

آقای ارنست در ادامه افزود «ما با هر اقدام یک‌جانبه به قصد پیش‌داوری درباره سرانجام برخی مسائل، از جمله وضعیت اورشلیم، مخالف هستیم. تصمیم‌گیری مشروع و قانونی در مورد این مسائل تنها از طریق گفتگوهای مستقیم حاصل می‌شود و رئیس جمهوری برای تسهیل مذاکرات با طرف‌های درگیر سخت تلاش کرده است.»

بیانیه کاخ سفید حاوی دفاع مبسوط از سیاست ایالات متحده در قبال اسرائیل با تمرکز بر «ارزش‌های آمریکایی‌» است که آقای نتانیاهو در گفتگو با سی‌بی‌اس مطرح کرده بود.

در این بیانیه آمده «واقعیت این است که وقتی پای ارزش‌های آمریکایی به میان می‌آید، همین ارزش‌هاست که اجازه داده کشور ما به طور تزلزل‌ناپذیر از اسرائیل حمایت کند. همین ارزش‌های آمریکایی است که ما را به مبارزه برای تقویت امنیت اسرائیل به روش‌های ملموس رهنمون شده است.»

XS
SM
MD
LG