لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۰

نتانیاهو: اسرائیل حاضر است برای صلح دست از شهرک سازی بردارد


آقای نتانیاهو در مصاحبه ای که برای پخش در کانال دوی تلویزیون اسرائیل تهیه شده بود گفت روشن است که برخی از یهودی نشین ها جزو توافق صلح نیست و همه این را می فهمند.

نخست وزیر اسرائیل گفت اطمینان حاصل خواهد کرد که تعداد شهرک ها در کمترین حد ممکن خواهد بود. وی همچنین گفت اورشلیم در کنترل اسرائیل باقی خواهد ماند.

فلسطینی ها می خواهند شرق اورشلیم را به عنوان پایتخت در دست داشته باشند. محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، روز جمعه از به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان یک کشور یهودی سر باز زد – به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی فلسطینیان یکی از درخواست های اصلی آقای نتانیاهو برای توافق صلح است.

در همین حال، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، در دیدار با ملک عبدالله پادشاه اردن در بندر عقبه، درباره مذاکرات صلح خاورمیانه با وی گفتگو کرد. جزئیات گفتگوها هنوز منتشر نشده است.

آقای کری ماه گذشته تأیید کرد که دو طرف اسرائیلی و فلسطینی ممکن است نتوانند در مهلت تعیین شده ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) به توافق برسند؛ اما اگر گفتگوها ۹ ماه دیگر، یا حتی بیشترهم به طول بیانجامد، جای نگرانی نیست.

گفتگوها میان دو طرف پس از سه سال وقفه، در تیرماه گذشته از سر گرفته شد. آقای کری در مورد جزئیات گفتگوها، و این که الآن در چه مرحله ای است، حرفی نزده؛ ولی گفته است به افرادی که معتقدند گفتگوهای صلح به جایی نمی رسد، «می خندد».
XS
SM
MD
LG