لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

تصویب ساختن آپارتمان های جدید در محله های بهودی نشین


ارشیو
ارشیو
مقامات اسرائیلی ساخت ۵۵۸ دستگاه آپارتمان در شهرک های یهودی نشین در اورشلیم شرقی را تصویب کرده اند. مقامات فلسطینی می گویند این اقدام مذاکرات صلح را تضعیف می کند.

به گزارش اسوشیتد پرس، شهرداری اورشلیم روز چهارشنبه گفت کمیته برنامه ریزی پروانه های ساختمان در سه محله را - که اسرائیل در جنگ ۱۹۶۷ اشغال کرد - از تصویب گذراند. اکثر کشورها تاسیس این شهرک ها را غیر قانونی تلقی می کند.

در همین حال، شهرداری اورشلیم در اجرای حکم دادگاه ۳ باب خانه متعلق به اعراب را که بدون مجوز در اورشلیم شرقی ساخته شده بود ویران کرد.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از یک مقام پلیس حاکی است معترضین فلسطینی به سوی نیروهای پلیس که از محل حفاظت می کردند سنگ انداختند و ۳ نفر دستگیر شدند.

صائب عریقات، مذاکره کننده اصلی فلسطینی گفت اسرائیل با چنین اقداماتی کوشش های جان کری وزیر امور خارجه آمریکا را تضعیف می کند و افزود «جامعه بین المللی باید اسرائیل را مسئول سیاست هایش بداند.»

بیش از ۵۵۰ هزار اسرائیلی در کرانه غربی و اورشلیم َشرقی زندگی می کنند. فلسطینی ها می خواهند در این سرزمین ها و نیز نوار غزه، که اسرائیل همه آنها را در ۱۹۶۷ تصرف کرد، کشوری تاسیس کنند.

در این میان، تزیپی لیونی، وزیر دادگستری و مذاکره کننده اصلی اسرائیل، روز چهارشنبه به رادیو اسرائیل گفت برخی از اعضای ائتلاف حاکم با هر نوع توافق صلح با فلسطینیان مخالفند و حملات لفظی اخیر تند روها به کری «تکان دهنده است.»

ائتلاف اسرائیل در مسأله مذاکرات صلح دو دسته است. لیونی و دیگران خواهان معامله هستند، در حالی که وزیران تند رو با هر توافقی بر اساس رئوس مورد نظر کری مخالفت می کنند.

انتظار می رود کری چارچوبی را برای هدایت بقیه مذاکرات، که نگرش او را نسبت به توافق نهایی شامل می شود، ارائه دهد.
XS
SM
MD
LG