لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۴

خانه سازی جدید اسرائیل در مناطق اشغالی


اسرائیل برنامه ای را برای ساختن ۱۴۰۰ باب خانه جدید در کرانه غربی رود اردن و اورشلیم شرقی اعلام کرده است.

وزارت مسکن اسرائیل در اقدامی که مسلماً فلسطینیان را در جریان مذاکرات شکننده صلح برآشفته می کند، روز جمعه اعلام کرد ۸۰۰ خانه در کرانه غربی و ۶۰۰ خانه در اورشلیم شرقی ساخته خواهد شد. ارتش اسرائیل هر دو منطقه را از ۱۹۶۷ در اشغال داشته است.

چنین اقدامی به عنوان بخشی از کوشش های بنیامین نتانیاهو نخست وزیر برای کاهش نگرانی های برخی از اعضای دولت از آزادی زندانیان فلسطینی انتظار می رفت.

ماه پیش ۲۶ زندانی به عنوان بخشی از کوشش های صلح، با پادرمیانی جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، آزاد شدند. مقامات اسرائیل گفتند آنها برای اعلام ساختن خانه های جدید منتظرماندند کری منطقه را ترک کند.

فلسطینیان تهدید کرده اند اگراسرائیل به اجرای برنامه ساختن شهرک های یهودی نشین ادامه دهد، از مذاکرات خارج خواهند شد، واحتمالا به اقدامی قانونی دست خواهند زد. خانه ها قرار است در سرزمینی که فلسطینیان آن را بخشی از یک کشور جداگانه می دانند ساخته شود.

در این میان، اسرائیلیان وفلسطینیان به متهم ساختن یکدیگر به خرابکاری در کوشش های صلح ادامه می دهند.

اسرائیل می گوید فلسطینیان باید آن را به عنوان یک کشور یهود به رسمیت بشناسند وبه استقبال از زندانیان آزاد شده ای که در کشتن اسرائیلیان دست داشتند، به عنوان قهرمان پایان دهند.

فلسطینیان از ادامه ساختن شهرک ها و نیرپیشنهادهایی برای ترتیبات امنیتی دردره اردن شکایت می کنند. اسرائیل می خواهد سربازانش را در آنجا نگاهدارد و چنین کاری را به دلایل امنیتی اساسی می داند. فلسطینیان آن را ناقض حاکمیت کشور آینده خود می بینند.

مرزهای بین دو کشور، آینده اورشلیم وحق بازگشت برای آوارگان فلسطینی ازجمله دیگر مسائل اصلی در مذاکرات صلح است.
XS
SM
MD
LG