لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۳

هشدار آمریکا به چین: سفر رئیس جمهوری تایوان به آمریکا را بهانه قرار ندهید


جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید

کاخ سفید به چین هشدار داد توقف رئیس جمهوری تایوان در نیویورک را بهانه‌ای برای افزایش فعالیت‌های تهاجمی خود علیه این جزیره خودگردان قرار ندهد.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، با اذعان به متشنج بودن روابط واشنگتن و پکن از چین خواست خطوط ارتباطی با آمریکا را باز نگه دارد.

کربی افزود:« واشنگتن همچنان در پی برنامه‌ریزی مجدد سفر آنتونی بلینکن به پکن است که به دلیل پرواز بالون‌های جاسوسی چینی بر فراز آمریکا به تعویق افتاد.»

توقف رئیس جمهوری تایوان در نیویورک

تسای اینگ ون روز چهارشنبه در مسیر سفر به دو کشور گواتمالا و بلیز، وارد نیویورک شد.

ورود تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان، به نیویورک در روز چهارشنبه ٢٩ مارس ۲۰۲۳
ورود تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان، به نیویورک در روز چهارشنبه ٢٩ مارس ۲۰۲۳

رئیس جمهوری تایوان تا روز شنبه در نیویورک خواهد ماند و پس از اتمام بازدید از دو کشور آمریکای مرکزی و در راه بازگشت به تایوان، در لس‌آنجلس توقف خواهد کرد.

گفته می‌شود تسای اینگ ون با کوین مک‌کارتی، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان، دیدار خواهد کرد، اما هنوز این خبر به طور رسمی تایید نشده است.

رئیس جمهوری تایوان پیش از ترک این جزیره خودگردان گفت: «فشارهای خارجی عزم ما برای دیدار از [کشورهای] جهان را باز نخواهد داشت.» او افزود: «تایوان محکم و استوار در راه آزادی و دموکراسی قدم بر می‌دارد... اگرچه این راه دشواری است، اما تایوان تنها نیست.»

هشدار مقامات چین

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در امور تایوان هشدار داد در صورت دیدار تسای با مک‌کارتی، پکن پاسخی قاطعانه به آن خواهد داد.

همچنین کاردار سفارت چین در ایالات متحده گفت: دیدار رئیس جمهوری تایوان و رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ممکن است یک «رویارویی جدی دیگر در روابط چین و ایالات متحده» را با خود به همراه داشته باشد. او افزود: «آمریکا مسئول تمام پیامدهای ناشی از چنین دیداری خواهد بود.»

تایوان حساس‌ترین مساله سرزمینی چین و از عمده‌ترین اختلاف‌نظرهای پکن و واشنگتن است. ایالات متحده استقلال تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد و روابط غیررسمی با آن دارد اما خود را متعهد می‌داند در زمینه دفاعی به این جزیره خودگردان کمک کند.

XS
SM
MD
LG