لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۳

تایوان از بزرگترین تهاجم چین به حریم هوایی خود خبر داد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

تایوان روز دوشنبه، ۵ دی اعلام کرد ۷۱ هواپیمای نیروی هوایی چین شامل جت‌های جنگنده و پهپادها در ۲۴ ساعت گذشته وارد منطقه شناسایی دفاع هوایی تایوان شده‌اند که بزرگترین تهاجم گزارش شده تا به امروز است.

به گفته وزارت دفاع تایوان از میان این هواپیماها، ۴۳ فروند از خط میانی تنگه تایوان، حائل غیررسمی بین دو طرف که در منطقه دفاعی قرار دارد، عبور کردند.

کاخ سفید اعلام کرد که ایالات متحده فعالیت نظامی چین در نزدیکی تایوان «تحریک آمیز» و «بی‌ثبات کننده» است و افزود که این خطر وجود دارد که چین در محاسبات خود دچار اشتباه شود و ثبات منطقه را تضعیف کند.

خبرگزاری مرکزی رسمی تایوان این اقدام چین را بزرگترین تهاجم نیروی هوایی چین تا به امروز خوانده است و گفت تایپه شاهد افزایش مداوم فشار چین در سال های اخیر بوده است اما، هیچ احساس خطری در این جزیره احساس نشد.

چین که تایوان را قلمرو خود می‌داند، گفت که در واکنش به «تحریکات» تایوان و ایالات متحده، «مانورهای ضربتی» را در دریا و حریم هوایی اطراف تایوان در روز یکشنبه ۴ دی برگزار کرده است.

تایوان که ادعاهای حاکمیت چین را رد می‌کند، گفت این مانورها نشان می‌دهد که پکن صلح در منطقه را از بین می‌برد و تلاش می‌کند مردم تایوان را بترساند.

یک مقام ارشد تایوان که با برنامه‌ریزی امنیتی در منطقه آشناست، به رویترز گفت که ارزیابی تایوان این است که چین برای ابراز خشم از قانون جدید تخصیص بودجه دفاعی ایالات متحده که کمک‌های نظامی به تایوان را افزایش می‌دهد، اقدام به «تحریک» نظامی کرده است.

او که نخواست نامش فاش شود گفت، در طول رزمایش، نیروی هوایی چین هواپیماهای جنگی خود را از چندین نقطه برای انجام حملات شبیه سازی شده به کشتی‌های جنگی تایوانی و ایالات متحده اعزام کرد.

دفتر تسای اینگ وون، رئیس جمهوری تایوان، در بیانیه‌ای گفت که او روز سه‌شنبه، ۶ دی، یک نشست امنیت ملی در سطح عالی تشکیل می‌دهد و پس از آن یک کنفرانس مطبوعاتی در مورد اقدامات جدید دفاع غیرنظامی برگزار می‌کند.

در این بیانیه جزئیاتی ارائه نشده، اما وزارت دفاع تایوان گفته است که در حال بررسی تمدید خدمت اجباری سربازی بیش از چهار ماه است، زیرا جنگ در اوکراین و افزایش تنش‌ها با پکن بحث در مورد چگونگی واکنش به فشار نظامی چین را در دستور کار قرار داده است.

تسای روز دوشنبه، ۵ دی، در یک مراسم نظامی گفت: «هرچه آمادگی بیشتری داشته باشیم، احتمال تهاجم عجولانه کمتر خواهد شد. هرچه متحدتر باشیم، تایوان قویتر و امن‌تر خواهد شد.»

شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز روز دوشنبه بر ادامه کمک به تایوان در حفظ قابلیت های دفاع از خود تاکید کرد.

تایوان از ماموریت‌های مکرر نیروی هوایی چین در دو سال گذشته، اغلب در مناطق جنوبی پدافند هوایی‌اش شکایت دارد.

XS
SM
MD
LG