لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

تاکید روسیه و چین بر توسعه روابط اقتصادی؛ تصمیم آمریکا برای اعزام نیرو به تایوان


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه در کرملین میزبان وانگ یی، دیپلمات ارشد چین بود.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه در کرملین میزبان وانگ یی، دیپلمات ارشد چین بود.

در حالیکه مقام ارشد دیپلماتیک چین به روسیه سفر کرده و بر گسترش همکاری اقتصادی و امنیتی تاکید دارند، آمریکا قصد دارد طی ماه‌های آینده بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ نظامی به جزیره تایوان بفرستد که چین با آن مخالف است.

مقام های آمریکایی به «وال استریت ژورنال» گفته اند در سال گذشته ۳۰ نیروی نظامی به این جزیره اعزام شده‌اند. این نیروها برنامه آموزشی برای تایوان را برای دفاع از خود انجام خواهند داد.

گزارش وال استریت ژورنال یک روز بعد از دیدار دیپلماتیک مقامات ارشد روسیه و چین منتشر شد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه در کرملین میزبان وانگ یی، دیپلمات ارشد چین بود. به گزارش رویترز پوتین گفت که شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین به روسیه سفر می کند.

پوتین به وانگ یی گفت که تجارت دوجانبه بهتر از حد انتظار است و به زودی ممکن است از ۱۸۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ به ۲۰۰ میلیارد دلار در سال برسد.

ارسال تسلیحات چین به روسیه تهدیدی برای تشدید جنگ در اوکراین است. چین بزرگترین خریدار نفت روسیه است که یکی از منابع کلیدی درآمد خزانه دولتی مسکو است.

کشورهای غربی در تلاش هستند که برای کاهش منابع حمله روسیه به اوکراین، در فروش نفت روسیه اخلال ایجاد کنند.

وانگ از طریق یک مترجم گفت که رابطه بین چین و روسیه علیه هیچ کشور ثالثی نیست،، اما به همان اندازه «تسلیم فشارهای کشور ثالثی هم نمی شود. مسکو که پیش از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ یک رهبر در عرصه جهانی بود، امروزه به یک شریک کوچکتر و وابسته به چین تبدیل شده که در زمینه صادرات فناوری‌های جدید مطرح است.

پکن ارسال سلاح به روسیه را تکذیب کرده است.

همزمان با برخی نگرانی از نزدیکی چین با روسیه بخصوص در یکسالگی جنگ با اوکراین،‌ «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که روابط پکن و مسکو جای نگرانی ندارد.

پیشتر مقام‌های آمریکایی و اروپایی درباره روابط چین با روسیه و ادعای احتمال ارسال تسلیحات توسط پکن به مسکو، واکنش نشان دادند.


XS
SM
MD
LG