لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۱

بایدن: آمریکا از تایوان در صورت تهاجم چین دفاع می‌کند


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، می‌گوید نیروهای ایالات متحده در صورت تهاجم چین به تایوان از آن کشور دفاع خواهند کرد. این صریح‌ترین گفته بایدن تاکنون در این مورد است که در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» در شامگاه یکشنبه عنوان شد.

به گفته تحلیلگران، ایالات متحده از دیرباز سیاست «ابهام راهبردی» را پیرامون تایوان پیشه کرده است و تاکنون اعلام نکرده بود آیا به حمله‌ای به آن کشور مورد ادعای چین پاسخ نظامی خواهد داد یا نه.

در عین حال، مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک نشست مطبوعاتی در شهر پکن گفت سخنان آقای بایدن یک «علامت به‌شدت اشتباه » به نیروهای جدایی طلب خواهان استقلال تایوان میفرستد. این سخنگو افزود چین حق اتخاذ تمامی تدابیر لازم را برای مقابله با جدایی طلبی برای خود محفوظ میدارد.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه تایوان ضمن ابراز سپاس از آنچه «تعهد امنیتی مستحکم دولت ایالات متحده به تایوان» خواند تصریح کرد که تایوان به تقویت قابلیت دفاع از خود و تعمیق همکاری امنیتی نزدیک خود با آمریکا ادامه خواهد داد.

بایدن در مصاحبه با سی‌بی‌اس تأکید کرد که ایالات متحده همچنان به سیاست «چین واحد» متعهد است و مشوق استقلال تایوان نیست زیرا چنین تصمیمی بر عهده خود تایوانی‌ها است.

چین اخیراً از بازدید نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، از تایوان به خشم آمده و مانورهای نظامی گسترده در اطراف تایوان برگزار کرده است.

XS
SM
MD
LG