لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

وقتی قانون «حمایت از حقوق معلولان» خاک می‌خورد؛ ۶۵۵ هزار تومان برای «زندگی»


اجرای کامل قانون حمایت از معلولان یکی از مطالبات فعالان حوزه حقوق معلولان در سال‌های اخیر است.
اجرای کامل قانون حمایت از معلولان یکی از مطالبات فعالان حوزه حقوق معلولان در سال‌های اخیر است.

در روزهایی که تمام نگاه‌ها و خبرها معطوف به تورم و گرانی است و رقص شاخص‌ها در بازار سرمایه خودنمایی می‌کند کمتر کسی به فکر معلولان است؛ معلولانی که بنابر اعلام خبرگزاری «ایلنا» با اجرا نشدن ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق معلولان باید با ۶۵۵ هزار تومان مستمری زندگی کنند.

طبق ماده ۲۷، دولت مکلف است کمک هزینه معیشت افراد دارای معلولیت بسیار شدید و یا شدید فاقد شغل و درآمد را به میزان حداقل دستمزد سالانه تعیین و اعتبارات لازم را در قوانین بودجه سنواتی کشور منظور کند.

بهروز مروتی، فعال حوزه معلولان معتقد است نه تنها این قانون اجرا نمی‌شود بلکه سازمان برنامه و بودجه، از افزایشِ ۴۰ درصدیِ مستمری مددجویان نهادهای حمایتی نیز خودداری کرده است.

به گفته‌ مروتی در حال حاضر مستمری معلولان ۶۵۵ هزار تومان است و با خط فقر ۱۵ میلیون تومانی و سبد معیشت ۲۰ میلیون تومانی همخوانی ندارد.

البته نباید فراموش کرد که هزینه معلولان بسیار بیشتر از افراد عادی است و همین موضوع به گفته فعالان حوزه معلولان، زندگی را برای معلولی که ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان درآمدِ دولتی دارد بسیار سخت کرده است.

اجرایی نشدن قانون حمایت از معلولان با اعتراض این بخش از جامعه روبرو شده است و در آخرین مورد دهم اردیبهشت ماه جمعی از افراد دارای معلولیت در چند شهر ایران به مناسبت پنجمین سالگرد ابلاغ و اجرا نشدن قانون حمایت از حقوق معلولان، تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند و خواستار اجرای ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق معلولان شدند.

بر اساس تصاویری که در صدای آمریکا هم منتشر شده؛ معترضان به تاخیر ۵ ساله در اجرای قانون اعتراض داشته و خطاب به مسئولان سازمان بهزیستی اعلام کردند که با اجرای این قانون زمینه استفاده از حق و حقوق خود را برای معلولان فراهم کنند.

در روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته نیز شماری از معلولان و کنشگران این حوزه مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران تجمع اعتراضی برپا کردند و خواهان پرداخت بودجه «مراکز مثبت زندگی بهزیستی و کمپین معلولان» شدند.

این تجمعات در اسفندماه سال گذشته در چندین نوبت برگزار شد و معلولان و خانواده‌های آن‌ها به عدم پرداخت معوقات هشت‌ماهه و پاسخ‌گو نبودن سازمان برنامه و بودجه در برابر مطالبات‌شان، معترض بودند.

یکی دیگر از مسائل مورد اعتراض معلولان از سال گذشته تا امروز حذف ردیف بودجه آنها در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ بود که با اعتراض نمایندگان مجلس هم مواجه شد و پیشنهاداتی برای حمایت ماهانه ۵ میلیون تومانی نیز در مجلس مطرح و تصویب شد که از اجرایی شدن آن هم خبری نیست.

یک نوجوان معلول و فعال حقوق معلولان در همین رابطه در توییتی خطاب به مسئولان نوشته است: «اردیبهشت تمام شد اما خبری از افزایش حق پرستاری و کمک هزینه خرید لوازم بهداشتی نیست.»

XS
SM
MD
LG