لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

‏عیدی معلولان با یک ماه تاخیر واریز شد؛ ۳۹۰ هزار تومان برای خانواده دونفره


عیدی معلولان با یک ماه تاخیر واریز شد.
عیدی معلولان با یک ماه تاخیر واریز شد.

صفحه توئیتری «کمپین معلولان» با انتشار متنی خبر از واریز عیدی «مددجویان بهزیستی» با تاخیر یک ماهه داد.

این صفحه توئیتری که به «کمپین معلولان» تعلق دارد و سال‌هاست که پیگیر مطالبات جامعه معلولان است در پیامی اعلام کرد: «سرانجام عیدی ناچیز مددجویان بهزیستی به میزان نصف مستمری یک ماه این افراد و با احتساب بُعد خانوار، واریز شد. ‏تک نفره ۲۷۳، دو نفره ۳۹۰، سه نفره ۵۴۶، چهار نفره ۷۰۲ و پنج نفره ۸۵۸ هزار تومان.»

در این پیام تاکید شده است: «‏یک ماه مستمری معلولان هزینه زندگی چند روز شماست؟!»

جدا از میزان این واریزی که در مقایسه با آمارهای رسمی سبد هزینه‌های خانوارها «ناچیز» محسوب می‌شود، تاخیر ایجاد شده صدای خبرگزاری «فارس» را نیز درآورده بود. این رسانه نزدیک به نهادهای امنیتی در هفدهم فروردین سال جاری نوشته بود: «هر ساله سازمان بهزیستی هزینه‌ای را به عنوان عیدانه معلولان به حساب آنها واریز می‌کرد، اما امسال نه تنها این هزینه واریز نشده بلکه هیچ مقام مسئولی نه درباره چرایی عدم واریز پاسخ داده و نه به این ترک فعل اعتراضی کرده است.»

مدیر عامل جامعه معلولین ایران نیز در این باره گفته بود: «در ماجرای معلمان دید که چه شد؟ باید بگوییم اگر کسی نمی‌تواند مسئولیتی را قبول کند باید کنار برود. معلولان و خانواده‌های آنها روی این عیدی ناچیز برای شب عید حساب ویژه‌ای باز کرده بودند اما متأسفانه پرداخت نشد.»

در این ارتباط، رویا بابایی، خبرنگار حوزه حقوق معلولان نهم فروردین ماه با اشاره به وعده‌های انتخاباتی ابراهیم رئیسی درباره تأمین حقوق افراد دارای معلولیت، در توییتی نوشته بود: «تنها کاندیدایی که روی حمایت از معلولان مانور می‌داد، در دولتش، نان خالی را هم به آنان زیاد دید.»

پیش از این، صدها تن از افراد دارای معلولیت و مدیران مراکز غیردولتی تحت پوشش بهزیستی روز ۲۷ اسفند «در اعتراض به معوقات حدود ۱۰ ماهه خود و همچنین عهدشکنی و عدم پایبندی مسئولان برنامه و بودجه به تعهداتشان» در مقابل سازمان برنامه و بودجه تحصن کرده بودند.

در واکنش به این اعتراض‌ها، اعلام شد که اعتبار مورد نیاز باید توسط سازمان برنامه و بودجه تامین شود و پس از تجمع ۲۷ اسفند قول پرداخت معوقات تا پایان فروردین داده شد.

XS
SM
MD
LG