لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۰

دولت وعده خانه‌دار کردن معلولان را داد؛ انجمن دفاع از حقوق معلولان: اگر عملی شود هم تنها یک‌پنجاهم نیاز فعلی است


مسکن مناسب یکی از مشکلات خانواده‌های دارای افراد معلول است.
مسکن مناسب یکی از مشکلات خانواده‌های دارای افراد معلول است.

رئیس انجمن دفاع از حقوق معلولان می‌گوید: دست‌کم ۱۶۰ هزار فرد معلول در کشور مسکن ندارند و برای دریافت مسکن ثبت نام کرده‌اند و وعده معاون دولت رئیسی مبنی بر واگذاری ۳ هزار واحد مسکونی به خانواده‌های دارای معلولیت تنها برطرف کننده نیاز یک پنجاهم این قشر است.

به تازگی محمد مخبر معاون اول دولت سیزدهم در سومین جلسه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان وعده داد خانواده‌های دارای ۳ معلول به بالا ظرف دو سال صاحب خانه خواهند شد‌. محمد مخبر در آن جلسه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی و سازمان برنامه و بودجه را مکلف کرد ظرف یک ماه نسبت به تامین اعتبارات مورد نیاز برای اجرای این مصوبات اقدام کنند.

در واکنش به این خبر، علی‌همت محمودنژاد به خبرگزاری «میزان» وابسته به قوه قضاییه گفته است که چنین رقمی برای جامعه دارای معلولیت کافی نیست و پیشتر نیز دولت وعده داده و هنوز عملی نکرده است. به گفته رئیس انجمن دفاع از حقوق معلولان، سال گذشته جلسات مشابهی از سوی دولت برگزار شد و «تاکنون ۲۰ درصد مصوبات جلسه هم انجام نشده است.»

محمودنژاد از دولت رئیسی خواست که هدف‌گذاری دقیق‌تری برای صاحب مسکن شدن خانواده معلولان داشته باشد و خانواده‌هایی که سرپرست آن‌‍‌ها دچار معلولیت است، در اولویت قرار گیرند و توانمندی مالی و دهک بندی خانواده‌های معلولان هم در نظر گرفته شود.

سال گذشته، علی‌محمد قادری، رئیس سازمان بهزیستی کشور گفته بود: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا سه سال آینده، ۱۶۰ هزار نفر از افراد دارای معلولیت در کشور صاحب مسکن می‌شوند.

دولت در حالی وعده خانه‌دار شدن افراد دارای معلولیت را می‌دهد که در پرداخت حقوق و عیدی آنها نیز مانده است.

رویا بابایی، خبرنگار حوزه حقوق معلولان نهم فروردین ماه با اشاره به وعده‌های انتخاباتی ابراهیم رئیسی درباره تامین حقوق افراد دارای معلولیت، در توییتی نوشته بود: «تنها کاندیدایی که روی حمایت از معلولان مانور می‌داد، در دولتش، نان خالی را هم به آنان زیاد دید.»

صفحه توئیتری «کمپین معلولان» نیز چند روز پیش با انتشار متنی خبر از واریز عیدی «مددجویان بهزیستی» با تاخیر یک ماهه داده بود.

این صفحه توئیتری که سال‌هاست پیگیر مطالبات جامعه معلولان است در پیامی اعلام کرده بود: «سرانجام عیدی ناچیز مددجویان بهزیستی به میزان نصف مستمری یک ماه این افراد و با احتساب بُعد خانوار، واریز شد. ‏تک نفره ۲۷۳، دونفره ۳۹۰، سه نفره ۵۴۶، چهار نفره ۷۰۲ و پنج نفره ۸۵۸ هزار تومان.»

در این پیام تاکید شده است: «‏یک ماه مستمری معلولان هزینه زندگی چند روز شماست؟!»

آمارها نشان می‌دهند بیش از یک میلیون و ۴۱۴ هزار معلول به طور رسمی در کشور وجود دارند، از این میان ۵۱۸ هزار نفر دچار معلولیت شدید هستند.

XS
SM
MD
LG