لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۹

برنامه جهانی غذا: ال نینو به خشکسالی در جهان دامن زده است


ارائه کمک های عذایی سازمان ملل متحد به قحطی زدگان در منطقه زیوای دوگدا در اتیوپی - ۱۱ بهمن ۱۳۹۴
ارائه کمک های عذایی سازمان ملل متحد به قحطی زدگان در منطقه زیوای دوگدا در اتیوپی - ۱۱ بهمن ۱۳۹۴

در حالی که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با کمبود مواد غذایی و قحطی روبرو هستند، تغییرات آب و هوایی "ال نینو" به خشکسالی و کمبود محصولات کشاورزی در کشورهای فقیر دامن زده است.

مسئولان برنامه جهانی غذا می‌گویند، ضمن بیان این مطلب، می‌گویند این سازمان در تامین بودجه مورد نیاز برای تامین کمک‌های غذایی به مردم گرسنه و فقیر جهان دچار بحران شده است.

پدیده آب و هوایی ال نینو با وزش تندبادها و ایجاد تغییرات اقلیمی غیرمعمول در کره زمین، موجب گسترش خشکسالی، نابودی محصولات کشاورزی و دامی و گرسنگی و سوء تغذیه در بخش‌هایی از آفریقا، آسیا و اقیانوس آرام شده است.

روجریو بونیفاسیو از مسئولان برنامه جهانی غذا می‌گوید "ال نینوی اخیر در اوایل بهار امسال آغاز شده و در آغاز زمستان به اوج خود رسید و به نظر می‌رسد یکی از قوی ترین تغییرات ناهنجار اقلیمی در ۵۰ سال اخیر باشد که احتمالا تا اواسط سال آینده هم ادامه خواهد داشت.

به گفته او "پدیده ال نینوی امسال، فصل درو در همه جای دنیا، از آمریکای مرکزی تا آفریقا و اندونزی، را بر هم ریخته است."

ال‌نینو، یکی از چرخه‌های مشهور آب و هوایی جهان است که هر ۲ تا ۷ سال یک‌بار باعث تغییرات شدید آب و هوایی و بروز سیلاب‌های ناگهانی، خشکسالی و قحطی در سراسر کره زمین می‌شود. اتیوپی از کشورهایی است که در ۵۰ سال گذشته بیشترین آسیب را در جریان تکرار پدیده ال نینوی متحمل شده است.

ارتارین کازین مدیر برنامه جهانی غذا می‌گوید "اتیوپی امروز شباهتی به اتیوپی ۳۰ سال پیش ندارد؛ و جامعه جهانی باید به خشکسالی به سرعت واکنش نشان دهد. ما نباید صبر کنیم تا بچه ها از گرسنگی بمیرند، بعد اقدام های خود شروع کنیم."

از اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی، خشکسالی و گرسنگی از اتیوپی فراتر رفته و در حال حاضر به سودان و اریتره نیز گسترش یافته است. کشاورزان می‌گویند گاهی برای تهیه تهیه آب خوراکی هم باید ساعت‌ها پیاده راه بروند.

برنامه جهانی غذا، نهاد پیشگام سازمان ملل متحد در مبارزه برعلیه گرسنگی، می گوید بیش از ۱۰ میلیون نفر در اتیوپی نیاز به کمک های فوری غذایی دارند و اگر فورا گام های ضروری برداشته نشود، این رقم تا پایان سال آینده ۱۵ میلیون نفر می‌رسد.

XS
SM
MD
LG