لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

جان کری: تغییرات اقلیمی امنیت غذایی را تهدید می کند


جان کری وزیر خارجه آمریکا ثبات امنیت جهانی را به طور مستقیم به تغییرات اقلیمی و تاثیر آن بر امنیت غذایی برای میلیاردها انسان مربوط دانست.

آقای کری روز شنبه ۱۶ اکتبر در سخنانی در « میلان اکسپو» در ایتالیا، گفت که ناآرامی های مرتبط با تغییرات اقلیمی و از بین رفتن کشاورزی تهدیدی بین المللی است.

«میلان اکسپو» بر امنیت غذایی متمرکز است و کری در سخنان خود در این نمایشگاه، حاضران را به اقدام سریع برای مقابله با این پدیده فراخواند.

او گفت: "پیچیدگی ها از گرسنگی فراتر می رود، این فقط یک مقوله امنیت غذایی جهانی نیست، به امنیت جهانی مربوط می شود."

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: "تصادفی نبود که پیش از جنگ داخلی در سوریه، این کشور خشکسالی بی سابقه ای را تجربه کرد که مهاجرت حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را موجب شد و ناآرامی سیاسی که تازه آغاز شده بود شدت گرفت."

کری گفت نمی خواهد بگوید که تغییرات اقلیمی عامل بحران سوریه بود، اما خشکسالی ویران کننده وضعیتی را که بد بود بدتر کرد.

وزیر خارجه آمریکا دولت های جهان را ترغیب کرد که بسرعت برای مقابله با تغییرات اقلیمی دست بکار شوند، و گفت بدون چنین اقدامی "وضعیت هراس انگیر آوارگان که ما امروز با آن روبرو هستیم، در مقایسه با مهاحرت های انبوه که خشکسالی های گسترده، بالا آمدن سطح دریاها و آثار دیگر تغییرات اقلیمی موجب خواهد شد، ناچیز خواهد بود."

آقای کری در پیشاپیش همایش سازمان ملل متحد در ماه نوامبر سخن می گفت که قرار است پیمانی را در مورد گازهای گلخانه ای تصویب کند.

کاخ سفید نیز علیرغم مخالفت کنگره که در کنترل جمهوریخواهان است،مقابله با تغییرات اقلیمی را یک ارجحیت اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG