لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

سازمان ملل: بلایای طبیعی ناشی از تغییرات جوی تقریبا هر روز رخ می دهد


بلایای طبیعی ناشی از تغییرات جوی مانند سیل و هجوم موج گرما طی یک دهه گذشته تقریبا هر روز در یک گوشه از کره زمین رخ داده و شمار این نوع حوادث نسبت به دو دهه قبل تقریبا دو برابر شده است.

گزارشی که سازمان ملل متحد روز دوشنبه و پیشاپیش نشست بین المللی تغییرات جوی در پاریس منتشر کرده حاکی است که آسیا بیشترین آسیب را از تغییرات جوی کره زمین می بیند.

نویسندگان گزارش ملل متحد می گویند با افزایش دمای هوا در آینده، احتمال وقوع این بلایا نیز افزایش می یابد.

از سال ۱۹۹۵ بلایای جوی ۶۰۶ هزار نفر را کشته و بیش از چهار میلیارد نفر را مجروح، آواره و محتاج کمک کرده است.

سال ۲۰۰۲ خشکسالی ۲۰۰ میلیون نفر از ساکنان هند و طوفان شن صد میلیون چینی را تحت تاثیر قرار داد و در سال ۲۰۰۸ گردباد نرگس در میانمار ۱۳۸ هزار نفر را کشت.

بلایای طبیعی ناشی از دلایل ژئوفیزیکی مانند زمین لرزه و آتشفشان و سونامی که به صدر اخبار راه می‌یابند از نظر وسعت و شدت تاثیر تنها یک دهم بلایای طبیعی به شمار می‌روند.

عنوان گزارش اخیر سازمان ملل متحد "هزینه انسانی بلایای ناشی از تغییرات جوی" است.

این گزارش می‌گوید از سال ۲۰۰۵ تا اوت امسال در نیمه تابستان اخیر، سالانه به طور متوسط ۳۳۵ بلای طبیعی مرتبط با تغییرات جوی در جهان رخ داده که از نظر شمار و میزان فراوانی در مقایسه با سال ۸۵ تا ۹۴ میلادی دو برابر است.

گزارش فوق می گوید: "دانشمندان نمی توانند به طور دقیق میزان نقش تغییرات جوی را در این روند افزایشی محاسبه کنند اما پیش بینی آب و هوای خشن و افراطی در آینده تقریبا به طور قطع به این معنی است که شاهد روند افزایشی بلایای طبیعی مرتبط با تغییرات جوی در دهه های آینده خواهیم بود."

این گزارش یک هفته قبل از اجلاس رهبران جهان در پاریس و مذاکره درباره کاهش گازهای گلخانه ای و راه های جلوگیری از افزایش دمای کره زمین منتشر شده است.

سازمان ملل متحد می گوید سطوح اتمسفری دی اکسید کربن، عمده ترین گاز گلخانه ای منجر به گرمایش جهانی، ظرف سی سال گذشته به بالاترین میزان رسیده است.

این گزارش در تعریف موقعیت فاجعه می گوید اگر در یک حادثه دست کم ده نفر کشته، بیش از صد نفر مجروح شوند یا به نوعی تحت تاثیر آن قرار گیرند، وضعیت اضطراری اعلام شود و یا تقاضا برای کمک های بین المللی صادر شود، یعنی فاجعه رخ داده است.

طبق گزارش اخیر کشورهای آمریکا، چین، هند، فیلیپین و اندونزی در دهه اخیر صحنه وقوع بیشترین بلایای مرتبط با تغییرات جوی بوده اند.

XS
SM
MD
LG