لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

گرسنگی میلیون ها افریقایی را تهدید می کند


یک گزارش جدید حاکی است در سال ۲۰۱۵، آثار برآمده از تغییرات اقلیمی، مناقشه و فقر کشورهای متعدد آفریقا را فراگرفت و ده ها میلیون نفر را در شرایطی اسفناک برجا گذاشت.

گزارش برنامه جهانی غذا حاکی است کشورهایی از جمله سودان جنوبی، مالاوی و جمهوری آفریقای مرکزی، در ماه های اخیر زنگ خطر را به صدا در آورده اند.

بسیاری کشورهای جنوب و شرق آفریقا از دو دوره خشکسالی پیاپی رنج می برند، دیگران مانند جمهوری آفریقای مرکزی و سودان، به دلیل مناقشه و دربدری های عظیم مردم با مشکل روبرو هستند.

گزارش می گوید شمار گرسنگان در آفریقای زیر ناحیه صحرایی از هر نقطه دیگر در جهان بالاتر است و در هر چهار نفر یک نفر گرفتار سوء تغذیه است. هر روز در آفریقا، ۲۳ میلیون کودک گرسنه به مدرسه می روند.

مسئول دفتر برنامه غذای سازمان ملل متحد در نیمه جنوبی آفریقا، که در آن گرمای هوا عامل اصلی این وضع دیده می شود می گوید۲۰۱۵سالی بسیار دشوار بوده است.

با این حال، دولت های آفریقایی می گویند آنها نیز نقشی عمده بر عهده دارند و در بحران گرسنگی مسئول هستند. وزیر دارایی مالاوی در اوائل سال وضعیت گرسنگی در کشور ش را "رسوائی" توصیف کرد و عهد کرد کارهای بیشتری صورت گیرد.

در اتیوپی، دولت ۱۹۲ میلیون دلار برای کمک به حل مشکل متعهد شده است، گزارش ها حاکی است که در آنجا سال آینده به دلیل خشکسالی فلج کننده بالغ بر ۱۰ میلیون نفر با کمبود شدید غذا روبرو خواهند بود.

مقامات دولتی می پذیرند که برطرف ساختن مشکلات روندی طولانی و سخت خواهد بود. اما کارشناسان می گویند دولت ها و اعانه دهندگان اگر می خواهند از تکرار وضعیت ۲۰۱۵ پرهیز کنند، باید گام های بلند تر و قاطع تری بردارند.

XS
SM
MD
LG