لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

ایران در رسانه‌های جهان؛ ادعای فشار آمریکا به بریتانیا برای انصراف از تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران


علامت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر یک یونیفورم نظامی
علامت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر یک یونیفورم نظامی

خبر اختصاصی‌ یک روزنامه لندنی درباره فشار آمریکا به بریتانیا برای انصراف از تروریستی فهرست کردن سپاه پاسداران، و گزارش‌های متعدد در باره آثار هنری با الهام از اعتراضات سراسری از جمله مطالب مرتبط با ایران در رسانه‌های غرب هستند.

دیلی تلگراف لندن در یک گزارش اختصاصی می‌نویسد مقامات وزارت خارجه آمریکا به بریتانیا فشار می‌آورند که از تروریستی فهرست کردن سپاه پاسداران منصرف شود، این در حالی است که وزارت خارجه انگلستان با این اقدام موافق است و خود آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های بین‌المللی تروریستی قرار داده است. تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران عضویت در آن، شرکت در ملاقات‌ها یا حتی حمل علائم سپاه در اجتماع را جرم تعریف می‌کند.

تلگراف می‌نویسد دیپلمات‌‌‌های آمریکا استدلال کرده‌اند که بریتانیا می‌تواند نقش مهمی به عنوان میانجی در مذاکرات احیای توافق اتمی برجام با جمهوری اسلامی ایفا کند.

چهار فرمانده سپاه پاسداران در جمهوری اسلامی، به ترتیب از راست: محسن رضایی، یحیی رحیم صفوی، محمد علی جعفری و حسین سلامی
چهار فرمانده سپاه پاسداران در جمهوری اسلامی، به ترتیب از راست: محسن رضایی، یحیی رحیم صفوی، محمد علی جعفری و حسین سلامی

نشریه محافظه‌کار آمریکائی نشنال ریویو روز پنج‌شنبه مقاله‌ای براساس گزارش دیلی‌تلگراف لندن منتشر کرد. نویسنده جف زی‌مری می‌نویسد تروریستی فهرست کردن سپاه پاسداران موضع انگلستان علیه جمهوری اسلامی را تقویت می‌کند ولی به مذاکرات جهانی بر سر برنامه اتمی لطمه‌ی بزرگی می‌زند. رئیس سازمان اطلاعاتی ام آی فایو بریتانیا اخیرا در باره عواقب بی ثباتی در ایران برای انگلستان، هشدار داده بود.

رسانه المانیتور که رویدادهای خاورمیانه را از پاریس دنبال می‌کند، در یک گزارش اختصاصی می‌نویسد اظهارات مقامات بایدن که می‌گوید ماه‌هاست مذاکرات برجام دیگر روی میز قرار ندارد، و تاکید مقامات جمهوری اسلامی که احیای برجام را همچنان امکان‌پذیر می‌دانند، هر دو می‌تواند درست باشد، البته با ملاحظات بسیار. این در حالی که گذشته باز نمی‌گردد و نمایندگان ایران نتوانستند با توافقی که اتحادیه اروپا تنظیم کرده بود، موافقت کنند.

***

وال استریت جورنال در مقاله‌ای هشدارآمیز درباره خطر انتشار دروغ و سوء اطلاعات در شبکه‌های خبری و اجتماعی، می‌نویسد حکومت‌های ایران، روسیه و کره‌ شمالی از هوش مصنوعی برای بی‌حیثیت کردن شخصیت‌ها و ایجاد تردید و اغتشاش، از ابزارهای هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

***

فصلنامه تخصصی کُلُمبیا جورنالیسم ریویو، از انتشارات مدرسه عالی روزنامه‌نگاری دانشگاه کلمبیای نیویورک، روز چهارشنبه دیروز پژوهشی درباره شیوه کار روزنامه‌نگاران امروز ایران در شرایط سرکوب و اختناق منتشر کرد که در آن، نویسنده خانم «فریبا پژوه» از یکسو به شکوفائی بیش از ۲۰۰ نشریه جدید در پیامد انقلاب سال ۱۳۵۷ و بعد از انتخاب محمد خاتمی، و از سوی دیگر، به تعطیل فله‌ای جراید در اردیبهشت سال ۱۳۷۹ به دستور رهبر جمهوری اسلامی، اشاره می‌کند و می‌نویسد تاریخ مطبوعات امروزی در ایران را نبرد میان سیاست‌های لیبرال و اختناق‌آمیز حکومت، پیش‌ می‌راند.

نمائی از فیلم هفت زمستان در تهران در باره محاکمه خانم ریحانه جباری به اتهام قتل در جشنواره برلین
نمائی از فیلم هفت زمستان در تهران در باره محاکمه خانم ریحانه جباری به اتهام قتل در جشنواره برلین

مجله تخصصی ددلاین در گزارشی از جشنواره سینمائی برلین به مستندی پرداخته به نام هفت زمستان در تهران از خانم استفی نیدرزول در باره ماجرای خانم ریحانه جباری که در ۱۹ سالگی، به اتهام قتل مردی که قصد تجاوز به او را داشت، محاکمه شد و به نوشته ددلاین، طی هفت سال، در چرخه ویرانگر نظام فاسد قضائی جمهوری اسلامی گرفتار آمد.

گزارش ددلاین در باره نمایش فیلم هفت زمستان در تهران در جشنواره فیلم برلین
گزارش ددلاین در باره نمایش فیلم هفت زمستان در تهران در جشنواره فیلم برلین

نویسنده ددلاین متیو کری فیلم هفت زمستان در تهران را نمونه‌‌ای از دستگاه ترس‌آور حکومت ایران توصیف می‌کند و می‌نویسد برای نمایش همبستگی با معترضان ایران، جشنواره برلین در یک اجلاس ویژه‌ی بحث، سینماگران قربانی نظام‌های دین‌سالار را گرد هم آورد. هفتاد و سومین دوره جشنواره برلین، اولویت خود را ایستادن در کنار معترضان شجاعی تعریف کرده که در ایران در برابر نظام خشونت‌بار و غیردمکراتیک، از خود دفاع می‌کنند.

گزارش نمایش مجموعه جدید طراح بریتانیائی ترک تبار دیلارا فیندیکوگلوبا الهام از اعتراضات سراسری زنان در ایران
گزارش نمایش مجموعه جدید طراح بریتانیائی ترک تبار دیلارا فیندیکوگلوبا الهام از اعتراضات سراسری زنان در ایران

نیویورک تایمز در گزارشی در باره هفته مد لندن می‌نویسد نمایشی که حتما باید دیده می‌شد، از طراح ترک‌تبار بریتانیائی خانم «دیلارا فیندیکوگلو» بود که مجموعه‌ای عرضه کرد با الهام از جنبش اعتراضی زنان در ایران، که در آن ایده‌هائی در باره میل جنسی‌ی ستیزه‌جوی زنانه و رهائی را با برخی عناصر جادوگری ترکیب کرده بود.

کانال محلی رادیو غیرانتفاعی غیردولتی‌ آمریکا ان پی آر و روزنامه معتبر محلی دالاس مورنینگ نیوز روز پنج‌شنبه مصاحبه‌‌هائی منتشر کردند با هنرمند مقیم شمال تگزاس خانم زهرا جعفرپور، دانشجوی دکترای دانشگاه ایالتی تگزاس، که در آثار جدید چندرسانه‌ای خود، به خشونت سرکوب اعتراضات سراسری در ایران می‌پردازد و می‌گوید می‌خواهد صدای قربانیان باشد.

کانال خبری کابلی سیتی‌نیوز تورونتو روز پنج‌شنبه گزارشی پخش کرد از چیدمان‌های هنرمندان ایرانی- کانادائی در حمایت از اعتراضات سراسری علیه جمهوری اسلامی، که تلاش‌های حقوق بشری و مبارزه‌های زنان در ایران را در کار خود برجسته ساخته‌اند.

XS
SM
MD
LG