لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۶

ایران در رسانه‌های جهان؛ المانیتور: سفر رئیسی به چین دستاورد اقتصادی نداشت


ابراهیم رئیسی در سفر به چین
ابراهیم رئیسی در سفر به چین

رسانه‌های غرب درباره سقوط ارزش پول ایران، تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا، حضور مخالفان جمهوری اسلامی در کنفرانس امنیتی مونیخ و همچنین پیامد حمله مرگبار نیروهای اسرائیل به نظامیان ایرانی در سوریه گزارش می‌دهند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی که دوشنبه در سراسر جهان منعکس شد، گزارش می‌دهد که در آستانه تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا، ارزش برابری‌ پول ایران به پائین‌ترین سطح تاریخی خود سقوط کرد و دلار با عبور از مرز ۵۰ هزار تومان یک مانع روانی را درنوردید، این در حالی است که فقط ۵ سال پیش، وقتی آمریکا از توافق اتمی برجام خارج شد، ارزش برابری دلار معادل ۴ هزار تومان بود.

رسانه‌ها در سراسر جهان صبح دوشنبه گزارش خبرگزاری‌ها در باره پیدا شدن اورانیوم غنی شده ۸۴ درصدی در ایران را منتشر کردند. این رسانه‌ها خبر کشف اروانیوم غنی‌شده ۸۴ درصد در ایران توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را چاپ کرده و به بازتاب آن پرداخته‌اند که از جمله به توافق بر سر تحریم‌های جدید انجامید.

گزارش واشنگتن پست در باره تحریم‌های جدید اروپا علیه مقامات جمهوری اسلامی
گزارش واشنگتن پست در باره تحریم‌های جدید اروپا علیه مقامات جمهوری اسلامی

واشنگتن پست می‌نویسد اتحادیه اروپا روز دوشنبه تحریم‌های جدیدی علیه دو سازمان و ۳۲ شخص حقیقی از جمله چند وزیر و نماینده مجلس برقرار کرد که متهم هستند در سرکوب معترضان دست داشتند.

زودویچه زایتونگ به نقل از دویچه پرس می‌نویسد وزرای خارجه اتحادیه اروپا در واکنش به نقض جدی حقوق بشر در ایران بر سر اقدامات تنبیهی جدید توافق کردند، از جمله تحریم وزرای ارشاد، و آموزش و پرورش جمهوری اسلامی. واشنگتن پست در گزارشی از خبرنگار بابک دهقان‌پیشه به نبرد متقابل معترضان در زادگاه مهسا امینی پرداخته و می‌نویسد معترضان در سقز محل سکونت نیروهای امنیتی را هدف گرفتند و سر راه سرکوبگران موتورسوار، دام پهن کردند و به تهیه کوکتل مولوتف پرداختند.

خبرگزاری الجزیره قطر در مقاله‌ای از مازیار معتمدی به سرنوشت تلاش برای احیای توافق اتمی برجام پرداخته و از جمله می‌نویسد آمریکا اعلام کرده که احیای برجام در اولویت قرار ندارد و همین نگرانی از اقدام نظامی را افزایش داده در حالیکه مذاکراتی در باره سفر مدیرکل آژانس رافائل گروسی به تهران آغاز شده است.

نیویورک تایمز روز دوشنبه به نقل از خبرگزاری دولتی سوریه گزارش می‌دهد که روز یکشنبه در دمشق دست کم ۵ تن در اثر جدیدترین آتشبار جنگ سایه میان اسرائیل و حکومت ایران و نیابتی‌های آن از جمله در سوریه کشته شدند. منابع غربی گفتند هدف حمله، نیروهای نظامی ایران در اطراف پایگاه مورد استفاده آنها بود و عملکرد ناقص دفاع هوائی سوریه، به محلات مسکونی اطراف، خسارت وارد ساخت.

روزنامه پرتیراژ‌ فرانکفورتر آلگماینه صبح دوشنبه می‌نویسد در حالیکه نگرانی در باره تنش اتمی با ایران بالا گرفته است، برای نخستین بار ، مخالفان سرشناس حکومت ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ به جای نمایندگان دولت پشت تریبون قرار گرفتند. وزرای خارجه اروپا در جلسه‌ای محرمانه در باره غنی‌سازی ۹۰ درصدی ابراز نگرانی کردند.

گزارش فرانکفورتر آلگماینه در باره حضور مخالفان جمهوری اسلامی در کنفرانس دفاعی مونیخ
گزارش فرانکفورتر آلگماینه در باره حضور مخالفان جمهوری اسلامی در کنفرانس دفاعی مونیخ

زودویچه زایتونگ در گزارش خود در باره حضور نمایندگانی از مخالفان جمهوری اسلامی به جای مقامات حکومت در کنفرانس امنیتی مونیخ می‌نویسد شاهزاده رضا پهلوی خواستار آن شد ایرانی‌ها مانند اوکراینی‌ها به ابزاری برای ارتباط آزاد با اینترنت جهانی دسترسی یابند و صندوق کمک به اعتصابیون از تحریم بانکی ایران مستثنی شود.

المانیتور، رسانه ویژه اخبار خاورمیانه روز دوشنبه در تفسیری از نویسنده آرش کرمی می‌نویسد دیدار سه روزه‌ رئیس جمهوری اسلامی از چین، که در ۲۰ سال اخیر سابقه نداشت، از نظر تصویری غنی بود ولی به توافق‌های جدیدی منجر نشد، در حالیکه هدف اصلی از آن دست یابی به اهداف اقتصادی به ویژه عملیاتی کردن توافق همکاری ۲۵ ساله بود، هر چند این سفر نشان داد که چین کشورهای عرب خلیج فارس را به ایران ترجیح نمی‌دهد.

اندیشکده شورای آتلانتیک در پایگاه اینترنتی خود در یادداشت‌های کوتاهی از پژوهشگران خود، دستاوردهای سفر آقای رئیسی به چین را بر می‌شمارد. به نظر یک نویسنده یک هدف این سفر، دلجوئی از حکومت ایران بود که از دیدار آقای شی با روسای کشورهای عربی خلیج فارس به خشم آمده بود، و به نظر نویسنده دیگری، در پیامد اعتراضات سراسری، جمهوری اسلامی می‌کوشد به مردم خود پیام دهد که در فکر بهبود اوضاع اقتصادی است.

XS
SM
MD
LG