لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

رقابت با خودروهای برقی چینی؛ خودروسازان غربی هزینه‌های تولید را کاهش می‌دهند


خودروی برقی رنو
خودروی برقی رنو

شرکت‌های خودروسازی غربی نگران هجوم خودروهای برقی ارزان‌قیمت چینی به بازار هستند و راهکارهایی را برای مقابله با این پدیده ارائه کرده‌اند.

به گزارش رویترز، شرکت فرانسوی «رنو»، پنجشنبه اعلام کرد که قصد دارد هزینه‌های تولید خودروهای برقی خود را تا ۴۰ درصد کاهش دهد.

تیری پیتون، مدیر امور مالی رنو گفت که بهترین راه برای رقابت در بازار این است که رنو از هزینه‌های توسعه و تولید بکاهد.

در حالی که کاهش ۴۰ درصدی هدف‌گذاری شده از سال ۲۰۲۷ به بعد است، مدیر اجرایی رنو گفت که این شرکت به دلیل کاهش هزینه‌های مواد خام، از نیمه دوم سال جاری شاهد کاهش قابل توجه هزینه‌های تولید خواهد بود.

ارائه وسایل نقلیه برقی ارزان قیمت به یکی از اولویت‌های مهم شرکت‌های خودروسازی در جهان تبدیل شده است، زیرا علی‌رغم استقبال مصرف‌کنندگان از ایده رانندگی پاک، خودروهای برقی عمدتا به دلیل هزینه باتری بسیار گران هستند.

خودروی برقی تسلا
خودروی برقی تسلا

شرکت‌های چینی سرمایه‌گذاری زیادی روی خودروهای برقی کرده‌اند و به دلیل نیروی کار ارزان و تولیدکنندگان محلی باتری، هزینه‌های کمتری دارند و از رقبای غربی خود جلوتر هستند.

بر اساس پیش‌بینی‌های شرکت مشاوره اینوف، در سال ۲۰۲۲، خودروسازان چینی نه درصد سهم بازار خودروهای برقی اروپا را در اختیار داشتند که تقریباً دو برابر سال قبل است، و به سرعت در حال افزایش است.

مانند سایر سازندگان خودروهای برقی، رنو نیز با فشار فزاینده‌ای از سوی شرکت تسلا، رقیب آمریکایی خود مواجه است‌ که در سال جاری چندین بار قیمت‌ خودروهای خود را کاهش داده است.

براساس آمار موجود، تسلا و شرکت چینی «سایک موتور» بزرگترین برندگان بازار خودروهای برقی اروپا در نیمه اول سال جاری بودند.

خودروی برقی ساخت سایک موتور
خودروی برقی ساخت سایک موتور


کارلوس تاوارس، مدیرعامل شرکت «استلانتیس»، سازنده خودروهایی مانند پژو و فیات، چهارشنبه هشدار داد که رقابت با تولیدکنندگان چینی «بسیار بی رحمانه» خواهد بود. او با توصیف فشار چین به عنوان یک «تهاجم» گفت که در این رقابت هزینه تولید چینی‌ها ۲۵ درصد کمتر از غربی‌ها است.

آقای تاوارس در ادامه افزود که خودروسازان غربی باید از «سلاح‌های مشابه» رقبای چینی خود استفاده کنند، قطعات را از کشورهای ارزان‌تر تامین کنند و با تامین‌کنندگان باتری که بهترین ترکیب انرژی، هزینه و وزن را ارائه می‌دهند، مشارکت داشته باشند.

او گفت که شرکت‌های غربی برای جلب مشتریان طبقه متوسط باید قادر به تولید خودروهای برقی به قیمت ۲۵ هزار یورو یا کمتر باشند که رقم جذابی برای خریداران است.

XS
SM
MD
LG