لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

توافق شرکت‌های سونی و هوندا برای عرضه خودروهای برقی تا سال ۲۰۲۵


شرکت‌ خودروسازی هوندا
شرکت‌ خودروسازی هوندا

شرکت‌های ژاپنی «سونی» و «هوندا» از توافق برای سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه تولید خودروهای برقی خبر دادند.

توافق این دو شرکت خبر مهمی برای صنعت خودروسازی جهان محسوب می‌شود و انتظار می‌رود که محصول مشترک آنها تا سال ۲۰۲۵ روانه بازار شود.

هوندا، مانند رقیب بزرگ‌تر خود «تویوتا» در زمینه تولید خودروهای برقی نسبت به سایر شرکت‌های خودروسازی جهان عقب‌تر است.

مدیران هوندا به شدت از سوی سرمایه‌گذاران تحت فشار هستند تا با تولید خودروهای بدون کربن و مجهز به فناوری‌های جدیدتر مانند اتوموبیل‌های خودران، تحولی در این شرکت ژاپنی ایجاد کنند.

هوندا در حال حاضر تنها یک خودروی برقی به نام «هوندا ایی» تولید می‌کند، ولی قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ نزدیک به سی مدل خودرو بسازد و خط تولیدش را تا حدود دو میلیون در سال افزایش دهد.

خبر راه‌اندازی شرکت جدید «جی‌وی» در ماه مارس گذشته اعلام شده بود و طرفین در حال مذاکره برای تعیین جزئیات این سرمایه‌گذاری مشترک بودند.

شرکت‌ خودروسازی هوندا
شرکت‌ خودروسازی هوندا

براساس توافق کنونی، هوندا از توانایی خود برای تولید و فروش خودرو استفاده می‌کند و سونی نیز در زمینه طرحی و ساخت نرم‌افزارها و فناوری‌های پیشرفته فعال خواهد بود. هر شرکت حدود ۳۷.۲ میلیون دلار در جی‌‌وی شرکت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

یاسوهید میزونو، از مدیران ارشد هوندا، مدیر عامل جی‌وی، و ایزومی کاوانیشی، معاون اجرایی سونی، رئیس و مدیر عملیاتی خواهد بود.

هوندا در اوایل سال جاری نیز اعلام کرد که با همکاری «جنرال موتورز» مجموعه‌ای از خودروهای برقی ارزان‌تر را براساس یک پلتفرم مشترک جدید‌ توسعه خواهد داد، و برنامه‌های جنرال موتورز را برای شروع ساخت دو خودروی شاسی‌بلند برقی برای هوندا از سال ۲۰۲۴ گسترش می‌دهد.

این در حالی است که در ماه‌های اخیر بسیاری از شرکت‌های خودروسازی جهان به دلیل کمبود مواد اولیه، مشکلات چرخه توزیع، و افزایش قیمت‌ها با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند.

ارزش سهام هوندا و سایر شرکت‌های خودروسازی ژاپنی روز جمعه به دنبال افزایش نرخ بهره‌ها توسط بانک‌های مرکزی که اقتصاد را وارد رکود می‌کند، بین سه تا پنج درصد کاهش یافت.

XS
SM
MD
LG