لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۳

معاون وزیر خارجه آمریکا، جهش غنی‌سازی اورانیوم در ایران را «مخوف» دانست


وندی شرمن
وندی شرمن

معاون وزیر امور خارجه آمریکا، در هجدمین نشست سالانه ناتو درباره منع گسترش تسلیحات کشتار جمعی، افزایش غنی‌سازی اورانیوم در ایران را «مخوف» خواند.

وندی شرمن روز سه‌شنبه، ۲۹ فروردین، با استناد به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره جهش سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران ابراز نگرانی کرد.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به شکل‌گیری رقابت تسلیحاتی گسترده در جهان، از عدم شفافیت فعالیت‌های تسلیحاتی و هسته‌ای برخی کشورها از جمله چین، روسیه، کره شمالی و ایران انتقاد کرد.

نوک تیز انتقادات خانم شرمن در نشست ناتو، متوجه روسیه و تهدید مسکو به استفاده از تسلیحات هسته‌ای در جنگ با اوکراین بود.

معاون وزیر خارجه آمریکا در بخشی از اظهاراتش از روسیه به دلیل تعلیق مشارکتش در پیمان «استارت جدید» انتقاد کرده و این اقدام را تهدیدی علیه ثبات هسته‌ای جهان دانست.

روسیه اسفندماه گذشته به بهانه دخالت غرب در تلاش برای حمله به پایگاه‌های هوایی کشورش اعلام کرد مشارکت در این پیمان را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

پیمان «استارت جدید» که با هدف کاهش تسلیحات هسته‌ای دوجانبه میان آمریکا و روسیه، در سال ۲۰۱۰ به امضا رسید، بر محدودیت شمار کلاهک‌های هسته‌ای در دو کشور نظارت دارد.

وندی شرمن همچنین از گسترش پرشتاب و غیرشفاف تسلیحات هسته‌ای چین انتقاد کرده و آن را موجب تشدید تنش‌ها در منطقه هند-(اقیانوس) آرام برشمرد.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، هم در موضعی مشابه، درباره عدم کنترل گسترش تسلیحات کشتار جمعی در جهان شدیدا ابراز نگرانی کرده و به مسئولیت روسیه و چین دراین باره اشاره کرد.

استولتنبرگ روسیه را «مستقیم‌ترین تهدید امنیتی» خوانده و از ساخت ۱۵۰۰ کلاهک انفجاری در چین تا سال ۲۰۳۵ خبر داد.

با این حال، استولتنبرگ بر تمایل ناتو به مذاکره با کشورهای رقیب برای انجام توافقات در مورد کنترل تسلیحات تاکید کرد.

دبیر کل ناتو چین را قدرتی جهانی خوانده که همزمان «دارای مسئولیت‌های بین‌المللی است.»

او پیشتر هم خواستار پیوستن کشورهای بیشتری به مذاکرات محدودیت تسلیحات موشکی شده بود.

XS
SM
MD
LG