لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

جراح کل آمریکا نسبت به اعتیاد به «ماری‌جوآنا» و زیان آن هشدار داد


به گفته جراح کل مصرف ماری‌جوآنا بیشترین آسیب را به نوجوانان و جوانان کم‌سن می‌‌زند.
به گفته جراح کل مصرف ماری‌جوآنا بیشترین آسیب را به نوجوانان و جوانان کم‌سن می‌‌زند.

در زمانی که بیش از ۳۰ ایالت در آمریکا، به اضافه شهر واشنگتن پایتخت کشور، مصرف ماری‌جوآنا برای مصارف پزشکی یا تفریحی را آزاد کرده‌‌اند، جراح کل ایالات متحده آمریکا با ابراز نگرانی نسبت به این مسئله، گفته است که مصرف این ماده مخدر، صرف‌نظر از میزان آن، برای نوجوانان، جوانان، و زنان باردار، ایمن و بی‌‌زیان نیست.

جراح کل (به انگلیسی: Surgeon General)‌ عنوانی است که در آمریکا برای رئیس کل بهداری دولت فدرال به کار می‌ رود.

به گزارش رادیوی عمومی ملی «ان پی آر»، بررسی ها نشان داده است که تعداد زیادی از نوجوانان و زنان باردار این گیاه را از طرق خوراکی، دود کردن، و یا دستگاه های بخور مصرف می کنند.

جروم ادمز، جراح کل ایالات متحده در مصاحبه ای به ان‌ پی‌ آر گفته است بسیاری از مردم از خطرات بالقوه این ماده مخدر آگاه نیستند.

وی گفت: «این ماری‌جوآنا مثل ماری‌جوآنایی که مادرتان می کشید نیست.» غلظت ماده شیمیایی تی اچ سی، که خاصیت روان‌گردان دارد، از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۴ در این گیاه سه برابر شده است و این بدان معنی است که این گیاه امروز ممکن است تا ۷۵ درصد تی اچ سی داشته باشد.

دکتر ادمز افزود: «هر چه مقدار تی اچ سی بالا باشد، خطر آن نیز بیشتر است.»

به گفته دکتر ادمز، نوجوانان و جوانان کم سن و سالی که بطور مرتب ماری‌جوآنا مصرف می کنند «بیشتر مستعد اُفت ضریب هوشی و کارایی درسی‌‌شان هستند، و روزهای بیشتری را از مدرسه غایب می شوند» و مصرف زیاد این ماده در افراد کم سن [در حال رشد] می تواند در دقت و توجه، حافظه، و تصمیم‌‌گیری آنها تأثیر منفی بگذارد. این ماده همچنین می‌‌تواند اعتیادآور باشد.

دکتر ادمز گفت: «تقریبا از هر ۵ نفری که مصرف ماری‌جوآنا را در دوران نوجوانی آغاز می‌‌کنند، یک نفر به آن معتاد می‌‌شود.»

«کالج آمریکایی زنان و زایمان» که یک سازمان تشکیل یافته از متخصصین زنان و زایمان و دیگر کارشناسان در این زمینه است، زنان باردار را از خطرات این گیاه آگاه می سازد. کارشناسان این گروه می‌‌گویند: «بارداری و ماری‌جوآنا در یک جا نمی‌گنجند.»

این سازمان یک اینفوگرافیک منتشر کرده است که در آن خطرات مصرف ماری‌جوآنا برای مادر و جنینی که در رحم حمل می‌‌کند - از جمله اختلال در رشد مغز، وزن کم هنگام تولد، افزایش خطر تولد زودرس، و مشکلات رفتاری در دوران کودکی - نشان داده شده است.

جراح کل می خواهد به همه یادآوری کند که صرف نظر از تغییر در قوانین ایالتی پیرامون این گیاه، قانون فدرال هنوز تغییر نکرده است و دلایل زیادی برای احتیاط در این زمینه وجود دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG