لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۴

آمریکا: از همکاری روسیه و ایران در سرکوب معترضان نگرانیم


یک سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، با ابراز نگرانی از همکاری روسیه و جمهوری اسلامی در سرکوب معترضان و کمک تهران به مسکو در جنگ با اوکراین، در پاسخ به خبرنگار صدای آمریکا گفت: «مردم ایران در حال اعتراض به نقض آشکار حقوق بشر و آزادی‌های اساسی‌شان هستند.»

این مقام وزارت امور خارجه ایالات متحده، در مورد بازداشت بیش از هزار و بیست و چهار نفر از معترضان و درخواست اعدام آنها توسط نمایندگان مجلس جمهوری اسلامی می‌گوید که آمریکا این‌گونه بازداشت‌ها و آزار و اذیت تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌جو را محکوم می‌کند.

به‌گفته این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، دولت ایران با مشکلاتی که خود پدید آورده، مواجه شده است. وی در ادامه افزود: «حاکمیت ایران، باید به حرف مردم گوش دهد، نه این‌ که به آن‌ها شلیک کرده و بی‌رویه بازداشت‌شان کند. جای تعجب نیست که مردم ایران به نقض آشکار حقوق بشر و آزادی‌های اساسی‌شان اعتراض می‌کنند.»

او همچنین در مورد «همکاری روسیه و ایران در سرکوب معترضان» که کاخ سفید در اواخر اکتبر بیانیه‌ای را نیز در این زمینه صادر کرده‌ بود، ابراز نگرانی کرد.

این مقام وزارت امور خارجه ایالات متحده، به خبرنگار صدای آمریکا گفته‌ است: «ما نگران هستیم که مسکو تجربه گسترده خود را در سرکوب معترضان، برای مدیریت اعتراضات در اختیار تهران قرار دهد.»

او ‌در ادامه می‌گوید که شواهد واضحی وجود دارد که نشان می‌دهد روسیه و ایران در پی منزوی‌شدن، بیش‌تر به یکدیگر نزدیک شده‌اند. به‌گفته این مقام، ایران در جنگ اوکراین به روسیه یاری می‌رساند.

این سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، همچنین در مورد دیدار دبیرکل شورای امنیت ملی روسیه با همتای ایرانی‌اش در روز چهارشنبه، گفت: «اتحاد رو به‌ رشد روسیه با ایران» موردی است که تمام جهان باید آن را به‌عنوان یک تهدید جدی قلمداد کند.

او افزوده‌ که اکنون ایالات متحده با متحدان و شرکا، از جمله سازمان ملل، برای مقابله با «تهدیدات روسیه و ایران و گسترش خطرناک تسلیحات ایران در روسیه» در حال همکاری است.

این مقام ارشد دولت ایالات متحده، همچنین بر اجرای قاطعانه تمامی تحریم‌های آمریکا علیه «تجارت تسلیحات روسیه و ایران» تاکید کرد.

او اعلام کرد که ایالات متحده در کنار شرکای خود در سراسر منطقه، مقابل تهدید ایران خواهد ایستاد.

این سخنگوی وزارت امور خارجه دولت بایدن، به صدای آمریکا اعلام کرده که ایالات متحده به پشتیبانی از «توان نیروی هوایی اوکراین» ادامه می‌دهد تا این کشور بتواند با استفاده از این نوع تسلیحات، از خود دفاع کند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG