لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۵

متحد نزدیک ولادیمیر پوتین با رئیسی و شمخانی در تهران دیدار و گفت‌و‌گو کرد


تصویر منتشر شده از دیدار روز چهارشنبه ابراهیم رئیسی با نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه در تهران
تصویر منتشر شده از دیدار روز چهارشنبه ابراهیم رئیسی با نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه در تهران

دبیر شورای امنیت روسیه، نیکلای پاتروشف، از متحدان اصلی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز چهارشنبه در سفری به ایران با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در تهران دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، رئیسی و پاتروشف درباره «مسائل مختلف همکاری روسیه و ایران در زمینه امنیت و همچنین تعدادی از مشکلات بین المللی» گفتگو کردند.

این درحالی است که خبرگزاری فارس گزارش کرد که شمخانی در دیداری همتای روس گفت: ایران از هرگونه ابتکاری برای آتش بس و صلح بین روسیه و اوکراین از طریق گفت‌وگو، حمایت کرده و آماده نقش آفرینی برای پایان جنگ است.

رویترز می‌گوید سفر نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه، نشانه‌ای از اهمیت رو به افزایش ایران برای مسکو به عنوان حامی و تامین‌کننده تسلیحات است چرا که روسیه پس از حمله به اوکراین، به دلیل تحریم‌های غرب منزوی شده و با فشار شدید نظامی اوکراین نیز مواجه است.

رسانه دولتی روسیه اعلام کرد که پاتروشف با همتای امنیتی ایرانی خود، علی شمخانی، درباره وضعیت اوکراین و مبارزه با «مداخله غرب» در امور داخلی هر دو کشور گفتگو کرده است.

نورنیوز، وابسته به نهاد عالی امنیتی ایران، گفت که «شمخانی خواستار روابط عمیق‌تر در طیفی از بخش‌‌ها از انرژی گرفته تا بانک،‌‌ است.»

جمهوری اسلامی اخیرا و برای نخستین‌بار اذعان کرد که به روسیه پهپادهای نظامی داده است، اما اعلام کرد که فقط تعداد کمی قبل از شروع جنگ ارسال کرد. رئیس‌جمهوری اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، ادعای جمهوری اسلامی را دروغ خواند.

XS
SM
MD
LG