لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۱

ابراز نگرانی شدید سازمان گزارشگران بدون مرز از بازداشت روزنامه‌نگاران زن


روزنامه‌نگاران زندانی نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، و الهه محمدی‌ خبرنگار روزنامه هم‌میهن‌ که خبر مرگ مهسا امینی را رسانه‌ای کردند
روزنامه‌نگاران زندانی نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، و الهه محمدی‌ خبرنگار روزنامه هم‌میهن‌ که خبر مرگ مهسا امینی را رسانه‌ای کردند

سازمان گزارشگران بدون مرز، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران به‌طور سیستماتیک تلاش می‌کند با بازداشت شماری بی‌سابقه از روزنامه‌نگاران زن، زنان ایران را که در اعتراضات به مرگ مهسا امینی مشارکت می‌کنند، ساکت کند.

به‌گزارش سازمان خبرنگاران بدون مرز، در حالی که حکومت ایران به سرکوب اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی ادامه می‌دهد، تقریبا نیمی از خبرنگاران بازداشت‌شده، زن هستند. در این گزارش همچنین ذکر شده که دو تن از این خبرنگارها، در معرض خطر اعدام قرار دارند.

این بیانیه می‌افزاید: «شمار روزافزون زنان روزنامه‌نگار بازداشت‌شده، به‌طور نمادین نشان‌دهنده تمایل رژیم ایران برای خاموش کردن سیستماتیک صدای زنان است.»

مقام‌های جمهوری اسلامی دو روزنامه‌نگار جوان به نام نیلوفر حامدی و الهه محمدی را که در انتشار گزارش فوت و خاکسپاری مهسا امینی مشارکت داشته‌اند، به «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» متهم کرده‌اند، اتهامی که بر پایه قوانین ایران، مجازات آن «اعدام» است.

گزارشگران بدون مرز در این بیانیه نگرانی عمیق خود را نسبت به سرنوشت این روزنامه‌نگاران که خطر پرداختن بهایی سنگین و حتی محکوم شدن به اعدام را پیش رو دارند، ابراز کرده و خواهان آزادی بی‌درنگ و بدون قید و شرط این خبرنگاران شده‌است.»

نیلوفر حامدی که برای روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» از بیمارستانی که مهسا امینی قبل از مرگ در کما بود گزارش می‌داد، روز بیست و نهم شهریور بازداشت شد.

الهه محمدی، خبرنگاری که برای پوشش خبری مراسم تشییع پیکر مهسا امینی در روزنامه «هم‌میهن» به سقز رفته بود، روز نهم شهریور ماه بازداشت شد.

این نهاد همچنین از وضعیت نازیلا معروفیان، خبرنگار پایگاه خبری «رویداد۲۴» که در سیزدهم آبان ماه، پس از مصاحبه با پدر مهسا امینی بازداشت شد، ابراز نگرانی می‌کند.

بر اساس اعلام سازمان خبرنگاران بدون مرز، در مجموع «چهل و هشت» روزنامه‌نگار در حال حاضر در ایران پشت میله‌های زندان محبوس هستند.

در این گزارش افزوده شده که جمهوری اسلامی پس از چین و میانمار، سومین زندان بزرگ روزنامه‌نگاران در جهان است.

این سازمان همچنین تصریح کرده‌ است که دست‌کم «چهل و دو» روزنامه‌‌نگار در سراسر ایران از زمان شروع اعتراضات تاکنون بازداشت شده‌اند.

دفتر این نهاد که در پاریس مستقر است، اعلام کرده‌ است که تاکنون هشت نفر از این افراد، آزاد شده و پانزده زن، از سی و چهار زن، همچنان در بازداشت هستند.

بنا بر این گزارش، تعداد زنان زندانی هم‌اکنون نسبت به قبل از شروع اعتراضات، زندانی هستند، پنج برابر بیشتر است.

XS
SM
MD
LG