لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۳

در واشنگتن: چشم انداز اقتصادی


باراک اوباما قرار است در هفته جاری چشم انداز خود برای هزینه‌ها و مالیات را بیان کند. تمرکز بر آینده سال مالی آمریکا همزمان شده است با نگرانی‌های جدید درباره اشتغال زایی که می تواند به بهبود اقتصاد ضعیف شده آمریکا کمک کند.

آقای اوباما می خواهد کسری بودجه را کاهش دهد و رشد اقتصادی را تقویت کند. او گفته است: «برای سالها واشنگتن صحنه درگیری میان کاهش کسری بودجه و سرمایه گزاری لازم برای رشد اقتصاد بوده است.» او می گوید در دستور بودجه هزینه‌ها و امتیازهای مالیاتی را کم می کند و درعین حال تخصیص سرمایه به امور زیربنایی و آموزش را افزایش می دهد.

جمهوری خواهان این پیشنهاد آقای اوباما را رد کرده اند. جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا می گوید طرح بودجه پیشنهادی رئیس جمهوری مناسب نیست. سم بروانبک، سناتور جمهوری خواه سابق و فرماندار ایالت کانزاس می گوید کلید بهبود اقتصاد و سلامت مالی در آینده، در دست بخش خصوصی است.

اختلاف نظر درباره بودجه یک ماه پس از شروع قطع هزینه‌های دولت فدرال آمریکا بروز می کند. در ماه مارس حدود ۱۰۰ هزار شغل جدید در آمریکا ایجاد شد. الن کروگر، سخنگوی کاخ سفید آینده دشواری را پیش بینی می کند: «شرکتهای زیادی می گویند که قطع هزینه‌ها بر روند استخدامی تاثیر زیادی گذاشته.»

جمهوری خواهان کاخ سفید را مسئول عوارض قطع بودجه می دانند.

کسری بودجه آمریکا در سال جاری ۹۰۰ میلیارد دلار است. کنگره آمریکا، مجلس نمایندگان که در کنترل جمهوری خواهان است و سنا که در کنترل اکثریت دمکرات است، لوایحی را تایید کرده که احتمال بسیار از سوی جناح مقابل تایید نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG