لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۷

پروژه ۱۰۰ میلیون دلاری گشودن راز مغز


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از آغاز پژوهش گسترده ای در زمینه درک مغز انسان با استفاده از فناوری های پیشرفته خبر می دهد.

کاخ سفید هدف این پژوهش را ایجاد انقلابی در زمینه درک ذهن انسان و همچنین ایجاد شغل با سرمایه گزاری در زمینه تحقیق و توسعه توصیف کرده است.

پرزیدنت اوباما پیشنهاد کرده است بودجه ای ۱۰۰ میلیون دلاری به فعالیت روی یک طرح پژوهشی با محور گشایش گره از دانش شناخت ساختار و فعالیت مغز انسان، اختصاص یابد.

طی سخنان خود برای معرفی این پژوهش و اعلام میزان بودجه پیشنهادی اش برای آن که روز سه شنبه (دیروز) در کاخ سفید ایراد شد، آقای اوباما مغز آدمی را «وجودی رمزآلود یک و نیم کیلویی که در میان دو گوشمان جای دارد» خواند.

پرزیدنت اوباما گفت "ما انسانها می توانیم کهکشان هایی را که سال های نوری بسیاری با ما فاصله دارند بشناسیم و عناصری را که از اتم کوچکترند مطالعه کنیم، اما هنوز راز این وجود رمزآلود یک کیلو و نیمی را که بین گوش هایمان قرار گرفته، درنیافته ایم".

بودجه ای که کاخ سفید برای تخصیص به این پروژه پژوهشی به کنگره آمریکا پیشنهاد کرده، در راستای همکاری «مؤسسات ملی تندرستی آمریکا» با چند نهاد غیردولتی و غیرانتفاعی تحقیقاتی، صرف انجام تحقیق روی مغز آدمی خواهد شد. مجموعه دولتی معظم موسوم به «مؤسسات ملی تندرستی آمریکا»، بزرگترین و شاخص ترین مرکز تحقیقات پزشکی و روان پزشکی این کشور است.

پرزیدنت اوبام گفت "تصور کنید که هیچ خانواده ای شاهد از بین رفتن تدریجی عزیزی نباشد که به بیماری پارکینسون مبتلاست، یا شاهد تقلای عضوی مصروع از خانواده اش برای ادامه زندگی. تصور کنید بتوانیم ضربه مغزی و تنش روانی سربازانمان را که از جنگ به خانه بازمی گردند، علاج کنیم. می توانید تصور کنید اگر کامپیوتر بتواند به اندیشه ما پاسخ دهد، یا مرز میان زبان ها از میان برود، چه خواهد شد؟".


این طرح تحقیقاتی بر تلاش برای درک تعامل میان میلیاردها نرون مغزی با هدف شکل دادن به افکار، خاطرات و حرکات انسان تمرکز خواهد داشت، و نتایج آن برای میلیونها تن در جای جای جهان اهمیت خواهد داشت.

فرانسیس کالینز، مدیر مؤسسات ملی تندرستی آمریکا، می گوید یک تیم برجسته تحقیقاتی، و فن آوری در سطحی بسیار پیشرفته، برای انجام این پژوهش مهم به کار گرفته می شوند و به تحلیل داده ها و در خدمت طراحی ابراز تازه فن آوری برای ادامه این پژوهش یا انجام طرح های تازه پژوهشی قرار خواهند گرفت.

به رغم چالش های کسری بودجه و تنگنایی که اقتصاد آمریکا این روزها با آن روبه روست، رییس جمهوری آمریکا می گوید مبلغی که برای این طرح تحقیقاتی سرمایه گذاری می شود، سرمایه گذاری ارزشمند و عاقلانه ای بر روی آینده آمریکا خواهد بود.

برخی پژوهشگران از این طرح انتقاد کرده اند و گفته اند این پروژه، بیش از اندازه به جزئیات می پردازد. اما آقای کالینز (مدیر مؤسسات ملی تندرستی آمریکا) می گوید تمرکز بر مسائل خرد، به یافتن راه حل برای ناشناخته های کلان خواهد انجامید.

محققان می گویند انتظار می رود محور این پژوهش، لزوما ـ یا دست کم در بدو امر ـ یافتن شیوه های درمان بیماری های لاعلاج نباشد و ممکن است این پروژه، پیش از آدمیان، بر تحقیق روی حیوانات یا بازبینی تحقیقاتی که بر آنها انجام شده، تمرکز یابد.
XS
SM
MD
LG