لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۴

آمریکا ۶۵۰۰۰ ویزای کار صادر می کند


برنامه پرطرفدار ویزای کار آمریکا احتمالا با استقبال فراوانی همراه خواهد شد. این برنامه در عین حال نشان می دهد که وضع اقتصاد رو به بهبود است و شرکت‌ها و کارفرمایان می توانند کارگران خارجی بیشتری را استخدام کنند.

برنامه صدور ویزای کار موسوم به اچ-۱- ب که سقف ۶۵هزار برایش تعیین شده بود، از اوایل سال ۲۰۰۸ یعنی قبل از آغاز بحران اقتصادی، به این سرعت ظرفیتش پر نمی شد.

خبرگزاری رویترز می گوید زمان درخواست از روز دوشنبه، ۱ آوریل باز شد. اداره مهاجرت آمریکا قصد دارد تا هفته آینده اعلام کند که آیا برای این برنامه صدور ویزا قرعه کشی نیز برگزار می کند یا خیر.

مدارک و اسناد نشان می دهد که به بیش از ۶۵ هزار فرصت شغلی نیاز است و در نتیجه به همین تعداد ظرفیت ویزا وجود دارد. انتظار می رود که میزان درخواست گرفتن ویزای کار در آمریکا بیش از هر زمان دیگری باشد و رکورد جدیدی ثبت شود.

شرکت‌های آمریکایی بویژه آنهایی که با تکنولوژی سروکار دارند می گویند برای پر کردن ظرفیت‌هایشان به ویزای کار نیاز دارند. درعین حال برخی مدافعان حقوق مشاغل می گویند شرکت‌ها از این برنامه ویزا برای استخدام نیروی کار خارجی ارزان استفاده می کنند.

با آن که ظرفیت سهمیه ویزای کار آمریکا ۶۵ هزار است اما شمار افرادی که با ویزای اچ -۱-ب وارد این کشور می شوند بیش از این است زیرا شمار نیروی کار در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز را دربرنمی گیرد. فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه‌های آمریکا سهمیه جداگانه ۲۰ هزار ویزا در سال را به خود اختصاص می دهند.

سال گذشته آمریکا ۱۲۹ هزار ویزای کار صادر کرد که تقریبا دو برابر سهمیه رسمی است.

کنگره ایالات متحده آمریکا در حال بررسی اصلاح قانون مهاجرت است و از جمله در برنامه صدور ویزای کار و قرعه کشی سالانه تجدیدنظر می کند.

XS
SM
MD
LG