لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۲

رئیس آی ام اف: وضع اقتصاد جهانی بهتر شده


کریستین لاگارد می گوید بخش بزرگی از اقتصاد جهان نسبت به یک سال پیش «وضع بهتری دارد» و هشدار داد که خطرات رکود همچنان برخی کشورها را تهدید می کند.

کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول (آی ام اف) می گوید بخش بزرگی از اقتصاد جهان نسبت به یک سال پیش «وضع بهتری دارد.» او در عین حال هشدار داد که برخی خطرات رکود جهانی همچنان برخی کشورها را تهدید می کند.

رئیس صندوق بین المللی پول در نشستی که در چین برگزار شد گفت اقتصادهای نوظهور و درحال توسعه «در حال رشد، گسترش و تحکیم» هستند و نشانه هایی از بهبود نیز در اقتصاد آمریکا مشاهده می شود.

او عملکرد اقتصادی آسیا را ستود و گفت دو سوم رشد جهانی اقتصادی پس از رکودی که در سال ۲۰۰۸ آغاز شد، در کشورهای آسیایی بود.

خانم لاگارد در عین حال گفت روند بهبود به شکل یکسره و یکپارچه در جهان نبوده بلکه در برخی کشورها به طور جداگانه شکل گرفته است. او همچنین گفت درآمدهای اقتصادی برای «بهبود کامل و واقعی» اقتصاد جهان کافی نیست. او گفت کشورهای حوزه واحد پولی یورو در اتحادیه اروپا نگران رشد کم اقتصاد هستند و نبود توافق درباره سیاست‌های مالی در واشنگتن می تواند منجر به اخلال در روند رشد در اقتصاد آمریکا، بزرگترین اقتصاد جهان شود.

کریستین لاگارد گفت پیش بینی می کند که اقتصاد آسیا در سال جاری میلادی تا ۶ درصد رشد کند که بیش از میزان رشد اقتصادی آمریکا و اروپا است. اما به گفته وی برای موفقیت‌های آینده، کشورهای آسیایی باید هزینه‌های بخش بهداشت و آموزش کارگران را افزایش دهند. اشتغال زنان را بیشتر کنند و از محیط زیست محافظت کنند.

XS
SM
MD
LG