لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۴

بزرگداشت چهارم ژوئیه؛ آمریکا روز استقلال خود را جشن می‌گیرد


آرشیو
آرشیو

بخش انگلیسی صدای آمریکا- جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، سه‌شنبه چهارم ژوئیه، دویست‌‌ و چهل‌وهفتمین روز استقلال ایالات متحده را با مجموعه‌ای از رویدادها در کاخ سفید جشن می‌گیرد.

رئیس‌جمهور، و جیل بایدن، بانوی اول آمریکا، ابتدا برنامه‌ای را با انجمن آموزش ملی برگزار می‌کنند، و سپس در یک مهمانی باربکیو از گروهی از خانواده‌های نظامیان آمریکایی پذیرایی می‌کنند.

قرار است جو بایدن سه‌شنبه شب برای گرامیداشت چهارم ژوئیه در ملاقات با تعدادی از خانواده‌های نظامیان و کهنه‌سربازان، و کارکنان اجتماعی‌ و مراقبین، سخنانی ایراد کند.

حاضرین در ادامه شاهد اجرای مراسم آتش‌بازی روز استقلال آمریکا در «نشنال مال» خواهند بود که با توجه به موقعیت کاخ سفید، منظره‌ای فوق‌العاده دارد.

به همین مناسبت، محوطه مقابل کنگره ایالات متحده نیز محل برگزاری کنسرت سالانه روز استقلال آمریکا خواهد بود که بصورت مستقیم از تلویزیون پخش می‌شود.

اجرای گروه‌های موسیقی شیکاگو، بیبی‌فیس، ارکستر سمفونیک ملی، و ارکستر ارتش ایالات متحده از جمله برنامه‌های کنسرت امسال است که با بخش‌های متنوع دیگری همراه می‌شود.

شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا، سه‌شنبه، چهارم ژوئیه به رسم هر سال میزبان رژه سنتی روز استقلال ایالات متحده در خیابان «کانستیتوشن» خواهد بود که با شرکت گروه‌های مختلفی از جمله شاخه‌های نیروهای مسلح کشور برگزار می‌شود.

آرشیو
آرشیو

چهارم ژوئیه روز استقلال آمریکا یادآوری تصمیم ١٣ مستعمره مبنی بر رد حاکمیت بریتانیا و تشکیل ایالات متحده است. با این حال این تصمیم در چهارم ژوئیه اتفاق نیفتاد.

نمایندگان مستعمرات در دوم ژوئیه ۱۷۷۶ به استقلال رای دادند و دو روز بعد اعلامیه استقلال را تایید کردند. بسیاری بر این باور بودند که باید دوم ژوئیه را به عنوان روز استقلال جشن گرفت، اما انتشار گسترده بیانیه‌های استقلال در چهارم ژوئیه، این روز را به روز استقلال تبدیل کرد.

آمریکایی‌ها هر ساله در روز استقلال مراسم، رژه‌های نظامی، پیک‌نیک، سخنرانی‌های سیاسی، و آتش‌بازی برگزار می‌کنند.

براساس اسناد کتابخانه کنگره، یک سال پس از اعلام استقلال آمریکا، جشن بزرگ خودجوشی در فیلادلفیا برگزار شد ولی برگزاری این مراسم در سراسر کشور پس از جنگ ۱۸۱۲ بصورت کنونی رایج شد.

آرشیو
آرشیو

مراسم آتش‌بازی چهارم ژوئیه از هنگام استقلال آمریکا بخش مهمی از جشن‌های این رویداد تاریخی بوده است، تا جایی که حتی جان آدامز، از بنیانگذاران ایالات متحده در نامه به همسر خود به این نکنه اشاره می‌کند.

برگزاری مراسم آتش‌بازی در شهرهای بزرگ و کوچک آمریکا با رعایت نکات ایمنی و با برنامه‌ریزی دقیقی صورت می‌گیرد اما بی‌احتیاطی شهروندان در استفاده از ترقه یا فشفشه هر ساله منجر به بروز خسارات و صدماتی می‌شود.

براساس آمار موجود بصورت میانگین هر سال حدود ده هزار آمریکایی به دلیل حوادث مرتبط با جشن‌های روز استقلال ایالات متحده راهی بیمارستان می‌شوند، البته اکثر این موارد جراحات و صدمات جزئی است.

این مطلب با استفاده از گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG