لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه؛ بایدن: شکنجه اقدامی غیرقانونی و غیراخلاقی است


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۲۶ ژوئن همزمان با روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه با انتشار بیانیه‌ای گفت شکنجه در هر مکان و زمان ممنوع است.

به گفته جو بایدن، «شکنجه اقدامی غیرقانونی، غیراخلاقی و لکه ننگی بر روی وجدان جمعی‌مان است.»

او در ادامه با اشاره به مخالفت ایالات متحده با همه شکل‌های رفتار غیرانسانی شکنجه، بر تعهد واشنگتن به حذف شکنجه و کمک به قربانیان شکنجه تاکید کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در بخش دیگری از بیانیه‌اش گفت شواهدی از قساوت هولناک نیروهای روسیه‌ای از قبیل استفاده از شلاق، شوک الکتریکی، اعدام‌های ساختگی، و خشونت جنسی در اوکراین وجود دارد.

به گفته او، گزارش‌های فراوانی درباره توسل به شکنجه در داخل روسیه، سوریه، و کره شمالی نیز وجود دارد.

بایدن در پایان بیانیه خود از جامعه بین‌المللی می‌خواهد در حمایت از توانبخشی و عدالت برای قربانیان شکنجه و همچنین اقدام برای حذف شکنجه و رفتار انسانی برای همیشه، به او ملحق شوند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای حمایت خود از قربانیان و بازماندگان شکنجه در سراسر جهان را اعلام کرده است. این بیانیه با اشاره به مندرج شدن ممنوعیت مطلق شکنجه در قوانین آمریکا و قوانین بین‌المللی، شجاعت، انسانیت، و کرامت قربانیان شکنجه در سراسر جهان را ارج می‌نهد.

آمریکا بزرگ‌ترین کمک‌کننده به «صندوق داوطلبانه سازمان ملل متحد برای قربانیان شکنجه» است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ١٢ دسامبر ١٩٩٧، با تصویب قطعنامه‌ای ۲۶ ژوئن را به عنوان روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه معرفی کرد. سازمان ملل این روز را فرصتی برای دعوت از تمامی دولت‌های عضو این سازمان، جامعه مدنی، و افراد در هر جایی برای حمایت از صدها هزار قربانی پیشین و فعلی شکنجه در سراسر جهان می‌داند.

XS
SM
MD
LG