لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۹

لهستان خبر بازداشت یکی از دانشمندان خود در ایران را تایید کرد


تصویری که خبرگزاری فارس از دیپلمات‌های بازداشت‌شده در ایران منتشر کرده است
تصویری که خبرگزاری فارس از دیپلمات‌های بازداشت‌شده در ایران منتشر کرده است

لهستان روز پنجشنبه بازداشت یک دانشمند اهل این کشور توسط جمهوری اسلامی ایران را تایید و اعلام کرد در تلاش برای بازگرداندن وی «در اسرع وقت» است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه لهستان، این فرد در سپتامبر سال گذشته دستگیر شده و از آن زمان، سفارت لهستان در تماس منظم با او و خانواده‌اش بوده و خدمات حقوقی را در اختیارش قرار داده است.

وزارت خارجه لهستان توضیحی درباره تاخیر ١٠ ماهه در اعلام خبر بازداشت شهروند این کشور توسط جمهوری اسلامی ارائه نداده است.

در ادامه بیانیه، ضمن تاکید بر انجام اقدامات کنسولی و دیپلماتیک لازم برای بازگرداندن این فرد «در اسرع وقت» به لهستان آمده است: «ما همچنین گام‌های بعدی‌مان را با کشورهای هم‌پیمان هماهنگ می‌کنیم.»

در پایان این بیانیه کوتاه عنوان شده که وزارت خارجه لهستان به احترام حریم خصوصی این فرد و بستگانش، از ارائه جزئیات بیشتر درباره این پرونده معذور است.

خبرگزاری‌های داخل ایران روز چهارشنبه گزارش دادند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چندین تبعه خارجی را به دلیل اقداماتی از جمله «جاسوسی و نمونه‌برداری از خاک» در مناطق ممنوعه دستگیر کرده است.

بر اساس این گزارش، هویت یکی از بازداشت‌شدگان ماسیج والکزاک است که استاد دانشگاه و اهل لهستان است.

خبرگزاری فارس می‌گوید دیپلمات‌های خارجی «در کویر مرکزی ایران توسط پهپادهای سپاه رصد» می‌شدند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها گردشگران خارجی و شهروندان دو تابعیتی کشورهای مختلف را به جاسوسی متهم کرده و آنها را بازداشت کرده‌اند.

بازداشت‌شدگان و خانواده آنها بارها اتهامات تشکیلات امنیتی جمهوری اسلامی را واهی خوانده و آنها را رد کرده‌‌اند. کارشناسان با گروگان‌گیر خواندن جمهوری اسلامی ایران می‌گویند جمهوری اسلامی با بازداشت افراد بی‌گناه سعی دارد از آنها در روابط خود با دیگر کشورها چانه‌زنی کند. گروه‌ها و فعالان حقوق بشری نیز پیشتر این اقدامات را محکوم کرده‌اند.

اقدامات تشکیلات امنیتی ایران باعث شده است که کشورهای خارجی نسبت به سفر گردشگران و شهروندان به ایران هشدار دهند و از آنها بخواهند که به این کشور سفر نکنند.

XS
SM
MD
LG