لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۸

تردیدها در مورد نقش ویتامین «دی» در پیشگیری از بیماری


پژوهشگران به تفکر شایعی که می گوید ویتامین «دی» می تواند از ابتلای به بیماری هایی همچون دیابت، سرطان و نارسایی های قلبی پیشگیری کند، تردید دارند.

محققان می گوید مصرف سطوح پایین ویتامین «دی» می تواند پیامد ابتلای به بیماری باشد و نه علت آن و به نظر می رسد مصرف ویتامین «دی» برای میلیون ها انسانی که برای پیشگیری از بیماری از انواع ویتامین ها استفاده کرده اند، تاثیر چندانی در وضعیت آن ها نداشته است.

ویتامین «دی» که به آن «ویتامین آفتاب» می گویند، به هنگام قرار گرفتن پوست انسان زیر نور آفتاب در بدن تولید می شود. این ویتامین در غذاهایی همچون روغن ماهی، تخم مرغ و ماهی های چربی وجود دارد.

مردم اغلب فرض می کنند که ویتامین «دی» توانایی جذب کلیسیم را افزایش می دهد و به قوی تر شدن استخوان های بدن کمک می کند.

نتایج برخی از تحقیقات حاکی از آن است که بین مصرف سطوح پایین ویتامین «دی» و ریسک بیشتر ابتلای به بیماری های مزمن و حاد ارتباط وجود دارد.

با این وجود، رابطه علت و معلولی مصرف این ویتامین و ابتلای به بیماری روشن نیست، بنابراین برای یافتن جزئیات بیشتری در مورد نقش ویتامین «دی» در کاهش خطر ابتلای به بیماری تحقیقات گسترده و جامعی انجام شده اند.

گروهی از پژوهشگران به ریاست فیلیپ اوتیر، مدیر «موسسه تحقیقات بین المللی پیشگیری از بیماری» در لیون فرانسه داده های چند صد تحقیق مشاهده ای و بالینی را تحلیل کرده است تا اثرات سطوح ویتامین دی در سلامت افراد را در مواردی ارزیابی کند که با ابتلای به بیماری هایی همچون سرطان، دیابت و بیماری های قلب و عروق مرتبط هستند.

محققان دریافتند مشاهدات آن ها در مورد مزایای مصرف سطوح بالای ویتامین «دی» در افراد و ارتباط آن با ابتلای به بیماری های قلب و عروق، دیابت و سرطان روده در آزمایش های تصادفی که افراد برای محافظت بدن از ابتلای به این بیماری ها این ویتامین را مصرف کرده بودند، همخوانی ندارد.

آقای اوتیر می گوید «احتمال دارد بیماری های جدی همچون سرطان و دیابت تمرکز ویتامین دی در بدن را کم کنند، اما این لزوماً به این معنی نیست که مصرف بیشتر ویتامین دی می تواند از ابتلای به این بیماری ها پیشگیری کند».

با این وجود محققانی که در پژوهش تیم آقای اوتیر شرکت نداشتند، معتقدند که نتایج این تحقیق قطعی نیست و نباید دلیلی برای دلسرد شدن مردم از مصرف ویتامین «دی» باشد.

نایجل بلشاو، پژوهشگر ارشد «موسسه پژوهش غذا» در بریتانیا گفته است «این مقاله به این دلیل بسیار مفید است که به ضرورت تحقیق در مورد اثر مصرف مقادیر مناسب ویتامین دی بر خطر ابتلای به بیماری توجه می کند، با این وجود نتایج این تحقیق حاکی از آن نیست که مصرف ویتامین دی در برخی موارد مفید نیستند. از سویی دیگر، یافته های این پژوهش مزایای افزایش سطوح مصرف ویتامین دی در خون افرادی که کمبود ویتامین دارند را نیز رد نکرده است».

هلن مک دونالد، استاد تغذیه و بهداشت اسکلتی عضلانی دانشگاه آبردیین بریتانیا بر اهمیت مصرف ویتامین دی برای سلامت استخوان ها تاکید می ورزد.

او می گوید «ما مطمئن هستیم که افرادی همچون سالمندان و زنان شیرده و یا کودکان خردسال و افرادی که پوست تیره دارند و با کمبود ویتامین دی مواجه هستند باید این ویتامین را به عنوان یک مکمل مصرف کنند چون افزایش سطوح ویتامین دی فقط از طریق مواد غذایی دشوار است».

او می افزاید تحقیق او بر این واقعیت که «افراد سالم احتمالاً نیاز ندارند سطوح بالای ویتامین دی مصرف کنند و بهترین منبع ویتامین نور آفتاب در فصل تابستان است» مهر تایید می نهد، امری که بسیاری از کارشناسان تغذیه نیز بر آن تاکید می کنند.

یافته های این نتایج تحقیق جدید در نشریه «دیابت و غدد درون ریز لانست» منتشر شده است.
XS
SM
MD
LG