لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

تردید در کارآیی مصرف ویتامین ها در پیشگیری از بیماری


درماه نوامبر گذشته مجله جامعه پزشکی آمریکا به استناد یک تحقیق اعلام کرد بر خلاف آنچه تا به حال تصور می شد،«مصرف مقادیر زیاد ویتامین C وE موجب پیشگیری از بیماری های قلبی در مردان نمی شود». ویتامین ها از پر مصرف ترین فرآورده های دارویی در جهان هستند.

بیشتر کسانی که ویتامین مصرف می کنند اعتقاد دارند، دریافت ویتامین اضافی موجب سالم تربودن آنان می شود. این مطلب گرچه در میان مردم پذیرفته شده است، اما متخصصین رشته های مختلف پزشکی نسبت به آن شک کرده اند و منشأ این تردید، اعلام نتیجه یک تحقیق طولانی دردانشگاه ماساچوست بوستون می باشد که به مدت ده سال و برروی ۱۴۰۰۰ پزشک مرد بالای ۵۰ سال انجام شده است.

روش کار این پژوهش از معتبرترین شیوه های مورد استفاده در تحقیقات پزشکی است که بر مبنای آن افراد داوطلب را برای شرکت در مطالعه دعوت می کنند. محققان برای پذیرفتن داوطلبان شرایطی تعیین می کنند که این شرایط از نظر بیماری مورد مطالعه آنان اهمیت دارد. سپس افراد را به صورت تصادفی وبر حسب شانس به دو گروه تقسیم کرده و به یک گروه دارو به گروه دیگر دارونما تجویز می شود و آنها را به مدت طولانی تحت نظر قرار می دهند. در پایان مطالعه به بررسی این مطلب پرداخته می شود که آیا بین این دو گروه تفاوتی از نظربهبود یا پیشگیری از بیماری وجود دارد یا نه و نتیجه بر اساس این تفاوت اعلام می شود.

دراین مطالعه پزشکان به دو گروه تقسیم وبه یک گروه ویتامین و به گروه دیگر دارونمایی مشابه ویتامین داده شد، پس از یک دوره زمانی دهساله این دو گروه از نظر میزان ابتلا به بیماری قلبی با یکدیگر مورد مقایسه قرار گرفتند، نتیجه به دست آمده بسیار روشن اما غیر منتظره بود: "هیچ تفاوتی در میزان بروز بیماری های قلبی بین این دو گروه وجود نداشت" و نهایتأ اعلام شد که مراقبت از خود در مقابل بیماری بسیار فراتر ازمصرف روزانه یک قرص یا کپسول ویتامین است.
ما میباید تلاش خود را صرف کارهای اساسی مثل ترک سیگار، رژیم غذایی سالم و متعادل، کنترل فشار خون، کنترل چربی خون و از همه مهم ترفعالیت فیزیکی منظم و روزانه یا شبوه زندگی سالم کنیم.

XS
SM
MD
LG