لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۶

حفاظت پوست در برابر نور آفتاب


گرچه فصل گرما رو به پایان می رود، اما خورشید در کشورهایی که مختصات جغرافیایی شبیه به ایران دارند، همچنان می درخشد و می سوزاند . اما این آفتاب جانبخش که ممد حیات است و هر رشته نورش مفرح ذات، اگر در برابر آن از خود مراقبت نکنیم، چنان ردپایی بر پوست و چشم ما باقی می گذارد، که اغلب اوقات یا جبران کردنی نیست یا جبرانش به سادگی ممکن نیست. نور خورشید، بدون حفاظ مناسب، پوست را چروک و بیمار و چشم را کم سو می کند.

این بیماری ها شامل تومورهای پوستی، سرطان سلول های پایه یا سنگفرشی پوست و حتی سرطان بسیار بدخیم ملانوم است. متخصصان پوست می گویند تابش آفتاب، تنها دلیل شناخته شدهء ابتلا هفتاد درصد از بیماران به سرطان پوست است و متخصصین چشم هم معتقدند کاتاراکت یا آب مروارید ناشی از تابش آفتاب، سالیانه موجب کاهش دید و کوری افراد زیادی در دنیا میشود.

اما راه پیشگیری از این بیماری های خطرناک بسیار ساده است. برای پیشگیری از آسیب پوستی، از دوران کودکی همه افراد باید پوست و چشم خود را در برابر اشعه و تابش خورشید محافظت کنند. راه های عملی محافظت از آفتاب، استفاده از چتر، کلاه، سایه بان یا پوشیدن لباس های آستین بلند و یقه بسته است که بیشتر بدن را بپوشاند. البته اگر این کار ممکن نباشد، تنها راه باقیمانده استفاده از کرم ضدآفتاب است. اما در انتخاب کرم مناسب باید دقت کافی به خرج داد، زیرا کرم ها از لحاظ قدرت پوشانندگی مثل هم نیستند.

درجه پوشانندگی پوست را در کرم ها، با طیف اشعه هایی که جذب می کنند و واحدی به نام SPF یا "فاکتور حفاظت در برابر آفتاب" میسنجند. هرچه این عدد بزرگتر باشد، کرم قوی تر است. در ایران بسته به شرایط جغرافیایی و آب و هوا، باید از SPF سی تا پنجاه استفاده کرد. در ضمن اغلب این کرم ها به آب مقاوم نیستند و در هنگام شنا حتمأ باید از نوع ضدآب این کرم ها استفاده کرد.

کرم ضدآفتاب را باید در تمام طول روز و حتی در روزهای کاملأ ابری استفاده کرد.علاوه بر آن کرم باید به تمام سطوحی که در معرض نور آفتاب هستند مالیده شود. توصیه می شود، افرادی که موهای سرشان ریخته است، استفاده از کلاه یا قرار دادن قشری از کرم ضد آفتاب را بر روی پوست سر خود فراموش نکنند. کرم باید 15 دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه به پوست مالیده شده و هر دو ساعت یکبار تجدید شود.

در مورد چشم ها نیز استفاده از عینک آفتابی لبه دار را نباید فراموش کنیم، زیرا اشعه فوق بنفش یا اولترا ویوله موجود در نور آفتاب در دراز مدت، عدسی را کدر کرده و باعث کاتاراکت یا آب مروارید میشود. ساعت 9 تا 11 صبح و 4 تا 6 بعد از ظهر تابستان بدترین زمان تابش اولترا ویوله در نیمکره شمالی زمین است و استفاده از کرم ضدآفتاب و عینک خصوصآ در این ساعت ها برای همه گروه های سنی ضروری است.

البته میزان کمی از نور آفتاب برای تامین نوع فعال ویتامین D، جذب کلسیم و استحکام استخوان ها لازم است. منظور از میزان کم ، ده دقیقه در روز زیر آفتابی است که سایه اشیا در آن بلندترین حد خود هستند، یعنی قبل از نه صبح و بعد از شش بعداز ظهر تابستان.
XS
SM
MD
LG