لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۱

قاچاقچی اسلحه و «تاجر مرگ» نامزد انتخابات در روسیه شد


ویکتور بوت. آرشیو
ویکتور بوت. آرشیو

ویکتور بوت، قاچاقچی روسی اسلحه و ملقب به «تاجر مرگ» که در مبادله با بریتنی گرینر، ستاره بسکتبال آمریکایی و دارنده مدال المپیک، آزاد شد، از طرف یک حزب راست افراطی در انتخابات محلی در روسیه شرکت می‌‌کند.

خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه روز یکشنبه گزارش داد، ویکتور بوت که دسامبر گذشته در مبادله زندانیان با بریتنی گرینر آزاد شد، به عنوان نامزد «حزب لیبرال دموکرات» برای یک کسب یک کرسی در مجلس منطقه ای روسیه برگزیده شد.

او که زمانی توسط ایالات متحده «تاجر مرگ» لقب گرفته بود، ۱۰ سال از محکومیت ۲۵ ساله خود را به اتهام خرید و فروش اسلحه در زندان‌های ایالات متحده گذراند تا زمانی که در تبادل با گرینر آزاد شد.

ریانووستی به نقل از یکی از مقامات «حزب لیبرال دموکرات» نوشت که ویکتور بوت به عنوان نامزد مجلس قانونگذاری منطقه اولیانوفسک در مرکز ونامزد شده است.

ویکتور بوت در سال ۲۰۰۸ میلادی طی عملیاتی در تایلند به دست ماموران آمریکایی دستگیر شد. وزارت دادگستری ایالات متحده، او را یکی از مهمترین دلالان اسلحه در جهان توصیف کرده بود که برای چندین دهه در سراسر جهان سلاح به تروریست‌ها و دشمنان آمریکا فروخته است. وی همیشه این اتهامات را رد می‌کرد.

بریتنی گرینر در سال ۲۰۲۲ میلادی به اتهام حمل مواد مخدر، پس از یک روند قضایی که توسط واشنگتن ساختگی نامیده شد، به ۹ سال زندان محکوم شده بود. او پس از حدود ده ماه حبس با ویکتور بوت مبادله شد.

ویکتور بوت پس از بازگشت به روسیه به «حزب لیبرال دموکرات» پیوست. این حزب برخلاف نامش، دیدگاه‌های راست افراطی و ملی‌گرایانه افراطی دارد و قویا از حمله روسیه به اوکراین حمایت می‌کند.

«حزب لیبرال دموکرات» قبلاً برای آندری لوگووی که در بریتانیا به اتهام قتل افسر سابق ک.‌گ.‌ب در سال ۲۰۰۶ میلادی، تحت تعقیب است، خانه ای فراهم کرده بود. آندری لوگووی از سال ۲۰۰۷ میلادی یکی از اعضای این حزب در پارلمان ملی روسیه بوده است.

XS
SM
MD
LG