لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

مقامات روسی خواستار اضافه کردن یک قاتل به پیشنهاد تبادل زندانیان شدند


مقامات دولت روسیه درخواست کرده‌اند که یک سرهنگ سابق سازمان جاسوسی داخلی این کشور که سال گذشته در آلمان به قتل محکوم شده بود، در طرح پیشنهادی ایالات متحده آمریکا برای مبادله یک دلال اسلحه به نام ویکتور بوت با بریتنی گرینر و پل ویلان گنجانده شود.

روس‌ها اوایل ماه جاری از طریق یک کانال غیررسمی که توسط آژانس جاسوسی موسوم به اف اس بی استفاده می‌شد، این درخواست را به ایالات متحده اعلام کردند و خواهان آزادی وادیم کراسیکوف هستند. کراسیکوف در ماه دسامبر سال گذشته به اتهام قتل یک مبارز سابق چچنی، زلیمخان "تورنیکه" خانگوشویلی در برلین در سال ۲۰۱۹ به حبس ابد محکوم شد.

یک منبع ارشد دولت آلمان با تأکید بر اینکه دولت بایدن چقدر مصمم بوده است گرینر و ویلان را به ایالات متحده بازگرداند، گفت:«مقامات آمریکایی از آلمانی‌ها در مورد این که آیا ممکن است مایل به وارد کردن کراسیکوف در این تبادل باشند، سوال کردند.»

این منبع آلمانی گفت: «این گفتگوها هرگز به سطوح بالای دولت آلمان ارتقاء نیافته و گنجاندن کراسیکوف در یک مبادله احتمالی به طور جدی مورد توجه قرار نگرفته است.» اما بحث‌هایی که قبلا گزارش نشده بود، نشان می‌دهد که مقامات روسیه حداقل تا حدودی با پیشنهاد آمریکا درگیر بوده‌اند.

دولت آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بود به دولت روسیه اعلام کرده است تا ویکتور بوت، قاچاقچی اسلحه اهل روسیه که در آمریکا محکوم‌ شده، به مسکو بازگردانده شود تا در مقابل دو شهروند آمریکایی، بریتنی گرینر، ستاره حرفه‌ای بسکتبال و همچنین پل ویلان، را که یکی به فروش مواد مخدر و دیگری به جاسوسی متهم هستند آزاد شوند. این پیشنهاد، چندین هفته پیش و در ماه ژوئن ارائه شد.

حالا به نظر می‌رسد دولت روسیه با گنجاندن نام قاتل روسی محکوم شده در آلمان به لیست مبادله زندانیان به گونه‌ای قصد دارد تا هر زندانی گروگان خود را با یک شهروند روس مبادله کند .

XS
SM
MD
LG