لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۵

اتهام‌زنی ویتنام و چین بر سر یک قایق ماهیگیری


مراقبت از سکوی نفتی هایانگ شی یو ۹۸۱، در دریای جنوبی چین، توسط گارد ساحلی چین
مراقبت از سکوی نفتی هایانگ شی یو ۹۸۱، در دریای جنوبی چین، توسط گارد ساحلی چین
یک روز پس از غرق شدن یک قایق ماهیگیری در آب های مورد مناقشه دریای جنوبی چین، و نزدیکی محلی که چین اقدام به نصب یک سکوی نفتی کرده است، هانوی و پکن با طرح اتهام علیه یکدیگر، هر کدام طرف مقابل را مقصر آن حادثه دانستند.

مسئولان امور دریانوردی ویتنام روز سه شنبه گفتند که یک کشتی ماهیگیری روز گذشته با کوبیدن خود به قایق ویتنامی، باعث غرق شدن آن شد که در نتیجه نیروهای امدادی برای کمک ۱۰ ماهیگیر سرنشین آن، راهی منطقه شدند.

در طرف مقابل، شینهوا، خبرگزاری دولتی چین در گزارشی نوشت که قایق ویتنامی درپی ایجاد مزاحمت و برخورد با یک کشتی ماهیگیری چینی واژگون شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز گفت که این حادثه نشان می دهد که تلاش های ویتنامی ها برای ایجاد مزاحمت و وقفه در کار سکوی حفاری نفتی «بیهوده است و تنها به خود آنها آسیب خواهد رساند.»

کین گانگ ( Qin Gang ) در ادامه افزود «دلیل اصلی آن اتفاق این است: ویتنام بارها گفتگوها و هشدارهای چین را نادیده گرفته است و اصرار داشته تا با زور مزاحم عملیات معمول چین شود و در این راستا مرتکب اقدامات خطرناکی هم در سطح دریا شده است.»

ها له ( Ha Le ) نایب رییس سازمان نظارت بر ماهیگیری ویتنام به سرویس ویتنامی صدای آمریکا گفت که چهار مامور آن سازمان روز یکشنبه بر اثر برخورد با گلوله هایی که از طرف یک کشتی چینی شلیک شده بودند مجرم شدند.

او همچنین گفت تقریبا همه کشتی های ویتنامی در اثر حملات کشتی های چینی آسیب دیده اند.

از روز ۱۱ اردیبهشت (اول ماه مه) که چین یک سکوی حفاری نفتی را در آب هایی که هانوی ادعای مالکیت آن را دارد، نصب کرد، قایق های ویتنامی و چینی بارها با یکدیگر برخورد کرده اند.
XS
SM
MD
LG