لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۷

حضور آمریکا به تحولات دریای جنوبی چین شکل می دهد


 رزمناو یو اس اس جورج واشنگتن در سواحل کره جنوبی پهلو گرفته است.
رزمناو یو اس اس جورج واشنگتن در سواحل کره جنوبی پهلو گرفته است.
فرمانده نیروی دریایی آمریکا می گوید حضور فزاینده ناوگان دریایی آمریکا در آسیا و اقیانوسیه دارد نتایج خود را نشان می دهد و به رویدادها در آن منطقه شکل می بخشد.با این حال، به گفته دریاسالار جاناتان گرینرت فرمانده عملیات نیروی دریایی، این تلاشی زمان بر است. وی می گوید امیدوار است نیروی دریایی ایالات متحده با روی کار آمدن دولت جدید هند، همکاری خود را با آن کشور افزایش دهد.

دریاسالار گرینرت روز سه شنبه در مرکز مطالعات استراتژیک بین المللی گفت دیالوگ ارتش با ارتش در برابر چین – به ویژه در آبهای دریای جنوبی چین که تنش ها میان چین و همسایگانش دارد بالا می گیرد – دارد نتایج خود را نشان می دهد. به گفته وی چین در میان قدرت های آسیا و اقیانوسیه است که ماه گذشته در نشست ژینگدائو قانون مربوط به برخوردهای برنامه ریزی نشده را تصویب کرد.

فیلیپین و ویتنام از کشورهای منطقه هستند که با چین درگیر دعوای ارضی و آبی شده اند.

فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا گفت عملیات اجرایی بین نیروی دریایی این کشور با فیلیپین براساس توافقی که ماه گذشته بین واشنگتن و مانیل به عمل آمد، «منطقاً خوب» است؛ اما نحوه ادامه این عملیات را باید با بحث و گفتگو، و توافق میان نیروی دریایی دو کشور روشن کرد.

دریاسالار گرینرت می گوید مایل است با ویتنام و هند هم مشارکت استراتژیک بیشتری داشته باشد. و هنگامی که دولت تازه برگزیده هند قدرت را درست دست بگیرد، ممکن است دهلی نو بخواهد حضور بیشتری در غرب اقیانوس آرام داشته باشد.

۲۳ کشور در رزمایش های جنگی حاشیه اقیانوس آرام که از ۲۶ ژوئن تا اول اوت امسال در سواحل هاوایی برگزار می شود شرکت دارند. این رزمایش ها با شرکت صدها هواپیما، ۴۰ ناو جنگی و ۲۵۰۰۰ پرسنل نظامی انجام خواهد شد.
XS
SM
MD
LG