لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۷

سعید دهقان از «آزار و شکنجه» پیام درفشان، وکیل دادگستری، در زمان بازداشت می‌گوید


پیام درفشان، وکیل دادگستری در ایران
پیام درفشان، وکیل دادگستری در ایران

سعید دهقان با انتشار یک رشته توئیت چگونگی بازداشت، بازجویی‌های طولانی‌مدت، شکنجه، و انتقال پیام درفشان به بیمارستان روانپزشکی امین‌آباد تهران در زمان بازداشت را شرح داده است.

سعید دهقان، ‌وکیل مدافع پیام درفشان، در این رشته توئیت از «آزار و شکنجه» این وکیل دادگستری در زمان بازداشت توسط نیروهای اطلاعات سپاه نوشت و گفت، یورش سال گذشته نیروهای امنیتی به دفتر این وکیل دادگستری و ضبط برخی از وسایل و پرونده‌های موکلان او، حوزه وکالتی این وکیل دادگستری، از جمله صیانت از حقوق موکلان، را نقض کرد.

آقای دهقان با اشاره به آن چه که پس از بازداشت به آقای درفشان گذشته است از انتقال او با چشم‌بند به یکی از خانه‌های امنیتی، ممنوعیت حق تماس، و نگهداری او در اتاقی کاملا تاریک خبر داد و نوشت، این‌ها نشان از‌ «آغاز پروژه تخریب با حداکثر فشار روانی و جسمانی» به این وکیل دادگستری بوده است.

آقای دهقان می‌گوید، موکل او که طی سال‌های گذشته وکالت شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی را بر عهده داشته است، پس از انتقال به بند دو-الف زندان اوین در رابطه با برخی از پرونده‌های وکالتی خود، از جمله پرونده فوت مشکوک کاووس سیدامامی، فعال محیط زیست، و پذیرفتن وکالت نسرین ستوده، وکیل دادگستری، تحت بازجویی‌های طولانی‌مدت قرار گرفته است.

سعید دهقان در بخشی از این رشته توئیت در رابطه با رفتار خشونت‌آمیز با پیام درفشان در بند دوـ الف، می‌گوید که زندانی پس از اعتراض به چراغ‌های پرنور و صدای بلند هواکش سلول، توسط سه مامور با شوکر تهدید شد و سپس به او آمپولی تزریق شد که به بیهوشی، رعشه در خواب، و خونریزی شدید زبان به دلیل پاره شدن بر اثر گازگرفتگی منجر شد.

وی در ادامه افزود یکروز پس از این حادثه،‌ آقای درفشان برای جراحی زبانش به بیمارستان بقیه‌الله منتقل شد. اما با وجود بستری شدنش در بخش مغز و اعصاب به علت «رعشه، آشفتگی و اختلال در ادراک محیط»، هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی از سوی بازپرس پرونده به خانواده و وکلای پرونده نشده است.

در ادامه این توئیت‌ها آمده است، ماموران اطلاعات سپاه به بهانه تبدیل قرار بازداشت به وثیقه، موکل او را از بیمارستان به دادسرای اوین و نزد قاضی مقیسه بردند. به نوشته آقای دهقان، موکل او که در این جلسه به علت تورم شدید محل بخیه زبان و ریختن خونابه از پاسخگویی و دفاع ناتوان بود، مورد «برخورد هتاکانه و فریادهای توهین‌آمیز» قاضی مقیسه قرار گرفت و در نهایت به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

سعید دهقان در ادامه این افشاگری نوشت، به رغم عدم حضور آقای درفشان در دادگاه، قاضی مقیسه او را به دو سال و شش ماه زندان و دو سال محرومیت از وکالت محکوم‌ کرد. به گفته آقای دهقان موکلش در حال حاضر به دلیل سپری کردن یک‌سوم از دوران محکومیت خود با آزادی مشروط خارج از زندان، مشغول تکمیل روند درمان است.

مقامات جمهوری اسلامی در طول سال‌های گذشته بارها برخی از وکلای دادگستری را بازداشت و یا به زندان محکوم کرده‌اند.

نهادهای بین المللی، از جمله عفو بین الملل و سازمان گزارشگران بدون مرز، می‌گویند که جمهوری اسلامی ایران ناقض آزادی بیان و محدود‌کننده رسانه‌ها است.

ایالات متحده آمریکا نیز بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله حق آزادی بیان و آزادی‌های مدنی، توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG