لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

دو وکیل دادگستری توسط دادگاه تجدیدنظر البرز به زندان محکوم شدند؛ «شمشير داموكلس» بالای سر وکلا


 فرخ فروزان (راست) و پیام درفشان، وکلای دادگستری ساکن تهران
فرخ فروزان (راست) و پیام درفشان، وکلای دادگستری ساکن تهران

پیام درفشان و فرخ فروزان، وکلای دادگستری ساکن تهران، در دادگاه تجدیدنظر استان البرز مجموعا به تحمل دو سال زندان محکوم شدند.

این دو وکیل دادگستری پیشتر توسط دادگاه بدوی مجموعا به ۴ سال زندان محکوم شده بودند و این مدت در دادگاه تجدیدنظر استان البرز به دو سال کاهش یافت.

محمد مقیمی، وکیل پایه یک دادگستری، روز سه‌شنبه ۶ خرداد با انتشار تصویری از دادنامه صادر شده در کانال تلگرامی خود اعلام کرده است که در پرونده ، پیام درفشان و فرخ فروزان دو وکیل دادگستری،‌ حکم ۲ سال زندان و ۲ سال محرومیت از وکالت، به اتهام «توهین به رهبری» که پیش از این توسط دادگاه بدوی برای هر یک از این دو وکیل دادگستری صادر شده بود توسط شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان البرز به مستشاری رحمان شعبانی و رسول کرم پور، به ۱ سال زندان کاهش و به عنوان مجازات تکمیلی ۲ سال محرومیت از وکالت عیناً تائید شده است.

لازم به ذکر است که بنا بر دادنامه فوق، حکم صادره به مدت ۲ سال تعلیق شده است و اجرای آن درصورت تکرار جرم لازم خواهد شد.

سعید دهقان، وکیل دادگستری که روز شنبه ۲۰ اردیبهشت در توئیتر خود خبر محکومیت پیام درفشان در دادگاه بدوی را منتشر کرده بود نیز روز دوشنبه ۵ خرداد با انتشار خبر صدور حکم دادگاه تجدید نظر این وکیل دادگستری اعلام کرده است که «این يعنی اعتراض ما وارد بود، اما شمشير داموكلس هم لازم بود! يعنی حريم خصوصی مردم، محترم است اما نقض آن هم لازم است!»

بنا بر اطلاعات موجود پیام درفشان و فرخ فروزان در تاریخ ۹ شهریور ۹۷ هنگامی که قصد دیدار از خانواده آقای کیخسروی،‌ یکی از وکلای دادگستری که در آن زمان در بازداشت به‌سر می‌برد را داشتند، توسط ماموران وزارت اطلاعات مقابل منزل این زندانی بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.

مقامات جمهوری اسلامی در طول سال‌های گذشته به مراتب برخی از وکلای دادگستری را بازداشت و یا به زندان محکوم کرده‌اند. سهیلا حجاب وکیل دادگستری و فعال مدنی که پیشتر از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ۱۸ سال زندان محکم شده بود روز شنبه ۳ خرداد ماه پس از مراجعه به دادگاه تجدیدنظر تهران و دریافت تایید حکم ۱۸ سال زندان خود به محض خروج از دادگاه توسط سپاه ثارالله تهران بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر اعلام کرده است که مقامات جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۹ «حق آزادی بیان، تشکل و تجمع» مردم ایران را «به شدت » سرکوب کردند.

نهادهای بین المللی از جمله عفو بین الملل و سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گویند که جمهوری اسلامی ایران ناقض آزادی بیان و محدود کننده رسانه‌ها است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG