لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۶

پیام درفشان،‌ وکیل دادگستری به زندان و محروميت از وكالت محکوم شد


پیام درفشان،‌ وکیل دادگستری در ایران

پیام درفشان،‌ وکیل دادگستری در ایران، توسط دادگاه انقلاب شهرستان کرج به زندان و محرومیت از وکالت محکوم شد.

سعید دهقان، وکیل مدافع پیام درفشان، روز شنبه ۲۰ اردیبهشت با انتشار متنی در توئیتر خود اعلام کرد که این وکیل دادگستری از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان کرج به اتهام «توهین به رهبری» به ٢ سال زندان و ٢ سال محروميت از وكالت محکوم شده است.

آقای دهقان همچنین با انتشار تصویری از دادنامه صادر شده از سوی دادگاه انقلاب گفت، این حکم در حالی برای این وکیل دادگستری صادر شده است که وی اجازه مطالعه پرونده موکلش را پیش از محکامه و صدور رای نداشته است.

بر اساس دادنامه صادر شده، این حکم قطعی نبوده و می‌توان ظرف مدت ۲۰ روز نسبت به آن در دادگاه تجدید نظر استان البرز اعتراض و تجدید نظرخواهی کرد.

پیام درفشان که تاکنون وکالت پرونده بسیاری از زندانیان سیاسی و فعالان مدنی از جمله ویدا موحد، یکی از معترضان به حجاب اجباری در ایران، را برعهده داشته بنا بر اطلاعات موجود در تاریخ ۹ شهریور ۹۷ در منزل آرش کیخسروی، وکیل دادگستری و موکل، خود بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.

این اولین بار نیست که یک وکیل دادگستری به زندان محکوم می‌شود. صدای آمریکا پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود که سهیلا حجاب، وکیل دادگستری و فعال مدنی اهل کرمانشاه، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی»، «تشویش اذعان عمومی به قصد آشوب»، «تشکیل گروه در راستای حقوق زنان»، و «درخواست رفراندوم و تغییر قانون اساسی» مجموعا به ۱۸ سال زندان محکوم شده است.

سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر اعلام کرده است که مقامات جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۹ «حق آزادی بیان، تشکل و تجمع» مردم ایران را «به شدت » سرکوب کردند.

نهادهای بین المللی از جمله عفو بین الملل و سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گویند که جمهوری اسلامی ایران ناقض آزادی بیان و محدود کننده رسانه‌ها است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG