لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

«دسته بد» ساخته انا لیلی امیرپور برنده جایزه «ویژه هیات داوران»‌ جشنواره ونیز شد


«دسته بد» از انالیلی امیرپور، برنده جایزه ویژه هیات داوران جشنواره ونیز
«دسته بد» از انالیلی امیرپور، برنده جایزه ویژه هیات داوران جشنواره ونیز

هفتاد وسومین جشنواره ونیز در میهمانی بزرگ پایان جشنواره، فیلم آمریکائی «دسته بد» از «انا لیلی امیرپور» فیلمساز لس آنجلسی را برنده جایزه ويژه اعلام کرد، که جایزه سوم جشنواره است. جایزه اصلی، شیرطلائی، به به فیلمساز فیلیپینی «لاو دیاز» تعلق گرفت، برای فیلم چهارساعته اش، «زنی که رفت.» فیلم آمریکائی «حیوانات شبانه» از «تام فورد» را شایسته دریافت جایزه دوم، جایزه بزرگ هیات داوران، اعلام کرد.

هیات داوران جشنواره ونیز، در مراسم اختتامیه جشنواره، شنبه ۱۰ سپتامبر، جایزه «ویژه» خود را به انا لیلی امیرپور، سینماگر جوان مقیم لس آنجلس اعطا کرد، به خاطر فیلم تمثیلی اش، «دسته بد.»

فیلم فیلیپینی «زنی که رفت» جایزه شیر طلائی را گرفت و جایزه دوم جشنواره، جایزه «بزرگ» هیات داوران، نصیب «تام فورد» مدساز برجسته شد به خاطر دومین فیلم سینمائی اش، «حیوانات شبانه».

فیلم «دسته بد» با شرکت «جیم کری» و «کیانو ریوز» و «سوکی واترهاوس» مدل ۲۴ ساله انگلیسی، تماشاگر را به دنیای وهم انگیز و خشونت آمیزی می برد در «آسایش» یک شهر خیالی در تگزاس، که در آن، رهبری خودپسند و مردم فریب، اهالی وازده ی شهر را که آوارگان، یتیمان و بیماران روانی هستند، تشویق می کند که «رویاهای خود را پیگیر باشند.»

قهرمان داستان، زن جوان با بازی «سوکی واترهاوس» بدست ثروتمندان تبر بدست، قلع و قمع می شود، و با بازوی قطع شده و پای مصنوعی به «آسایش» می رسد. «دسته بد»‌ به سبک وسترن‌های ایتالیائی، دومین فیلم هنرمند ایرانی‌تبار لندن‌زاده، به خاطر تصویر تمثیلی‌اش از جهانی تحت سلطه سیاستمداران آدم‌خوار، مورد تحسین قرار گرفت. حقوق پخش اینترنتی فیلم‌ را بلافاصله بعد از نمایش درونیز، شرکت معظم «نتفیلیکس» خریداری کرد.

لاو دیاز و شیر طلایی ونیز
لاو دیاز و شیر طلایی ونیز

فیلم فیلیپینی «زنی که رفت» برنده جایزه اول، «شیر طلائی» جشنواره ونیز، به گفته «لاو دیاز» کارگردان، فیلمی است در باره مردم فیلیپین. او هنگام دریافت جایزه گفت آن را به مبارزه مردم فیلیپین و مبارزه انسانیت، تقدیم می کند.

زنی که رفت، برنده جایزه «شیرطلائی» جشنواره ونیز
زنی که رفت، برنده جایزه «شیرطلائی» جشنواره ونیز

برنده جایزه دوم، «حیوانات شبانه» از تام فورد، تولیدکننده پوشاک لوکس، با هنرنمائی «ایمی ادمز» و «جیک جیلنهال» جهان هنر در لس آنجلس امروز را وصل می کند به دنیای تبهکاران بیست سال پیش در تگزاس.

خانم «ادمز»‌ گالری داری است که بعد از خواندن نسخه خطی کتاب شوهر سابقش در باره خشونت تعطیلات مشترک شان بیست سال در تگزاس، آن را تهدید سرپوشیده وروایتی انتقامی، تلقی می کند.

«امت اسکالانته» کارگردان مکزیکی به طور مشترک با «آندره کونچالووسکی» کارگردان کهنه‌کار سینمای روسیه، جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کردند. فیلم «رام نشده» از اسکالانته، ترکیبی عرضه می کند از درام شهوانی طبیعت گرایانه و علمی – تخیلی. فیلم کونچالووسکی، «بهشت» به موضوع «هولوکاست» در جنگ دوم جهانی می پردازد.

«لا لا لند» با شرکت «اما استون» و «رایان گاسلینگ» برنده جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره ونیز ۲۰۱۶
«لا لا لند» با شرکت «اما استون» و «رایان گاسلینگ» برنده جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره ونیز ۲۰۱۶

​جایزه بهترین بازیگر، به «اما استون» تعلق گرفت به خاطر بازی نقش هنرپیشه جوان، در موزیکال تحسین شده «لا لا لند» از هنرمند جوان، «دیمین چزل»، ‌ برنامه افتتاحیه جشنواره.

«اوسکار مارتینز» هنرپیشه آرژانتینی، برای بازی نقش یک نویسنده برنده جایزه نوبل در فیلم «شهروند متشخص» جایزه بهترین هنرپیشه مرد را دریافت کرد.

فیلم آمریکائي «جکی» در باره «جکلین کندی» همسر «جان اف کندی» رئیس جمهوری آمریکا در روزهای بعد از ترور او در دالاس در سال ۱۹۶۲، با شرکت هنرمند نیویورکی «نتلی پورتمن»، به خاطر فیلمنامه ی نوشته «نوآ اوپنهایم» جایزه بهترین فیلمنامه را دریافت کرد.

سم مندس، کارگردان برجسته سینما و تئاتر، که ریاست هیات داوران را برعهده داشت، گفت پیش از این جشنواره، نمی فهمید چرا در جشنواره ها فقط می شود به یک فیلم جایزه داد.

XS
SM
MD
LG