لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۵

تظاهرات خشونت‌بار ونزوئلا در روز کارگر یک ماهه شد


همزمان با روز نخست ماه مه که در سراسر دنیا به روز کارگر شناخته شده است، درگیری های خشونت‌بار ونزوئلا نیز یک ماهه شد.

تظاهرات خشونت بار در ونزوئلا روز اول ماه آوریل و به دنبال حمایت نامشروع دیوان عالی کشور از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری کشور، آغاز شد.

اما راهپیمایی مخالفان دولت منجر به درگیری های خشونت‌بار میان تظاهرکنندگان و پلیس ضد شورش ونزوئلا شد که تا کنون ۲۸ نفر در آن جان خود را از دست داده اند.

فردی گوارا، یک قانونگذار ارشد اوپوزیسیون ونزوئلا روز دوشنبه مصادف را روز کارگر گفت «ما خیابان های را ترک نخواهیم کرد.»

به دنبال رأی دیوانعالی ونزوئلا در محدود کردن حوزه اختیارات مجلس و واگذار کردن این اختیارات به رئیس جمهوری کشور، اوپوزیسیون ونزوئلا آقای مادورو را به اعمال یک حکومت دیکتاتوری متهم کرده است و او را بانی بحران اقتصادی کشور می داند که منجر به کمبود غذا و دارو شده است.

گوارا با تأکید بر اهمیت سمبلیک روز اول ماه مه که در سراسر دنیا روز کارگر محسوب می شود گفت «ما باید در اول ماه مه توانایی مان را به نمایش بگذاریم، باید نشان دهیم که ما اکثریت را تشکیل می دهیم و می خواهیم نظرمان را از طریق یک انتخابات بیان کنیم.»

در روزهای اخیر حتی ساکنان محله هایی که به حمایت از مادورو شناخته شده اند به خیابان ها ریخته و به مخالفان ملحق شده اند.

اما نیکولاس مادورو وعده داده است که به «انقلاب بولیواری» سوسیالیستی که از سوی هوگو چاوز راه اندازی شده بود وفادار بماند. او خواسته اوپوزیسیون برای برگزاری یک انتخابات زودرس پیش از پایان سمت ریاست جمهوری اش را رد کرده است. دوره ریاست جمهوری آقای مادورو سال آینده به پایان خواهد رسید.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG