لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

ادامه تظاهرات معترضان علیه رئیس جمهوری ونزوئلا؛ ۳۷ نفر تاکنون کشته شده اند


در ادامه تظاهرات اعتراضی مردم ونزوئلا علیه دولت در واکنش به مشکلات اقتصادی، یک جوان بیست ساله در جریان تیراندازی پلیس کشته شد.

مقامات ونزوئلا روز روز جمعه، ۱۵ اریبهشت، اعلام کردند که این جوان در شهر والنسیا در جنوب شرقی آن کشور بر اثر اصابت گلوله به سرش کشته شد.

این تظاهرات که از بیش از یک ماه پیش شروع شده است، با سیاست «مشت آهنین پلیس» روبرو شده و تا کنون دستکم ۳۷ کشته و بیش از هفتصد مجروح بجا گذاشته است.

در تظاهرات روز جمعه معترضان با سنگ و کوکتل مولوتف به پلیس ونزوئلا حمله کردند. یکی از کوکتل مولوتف‌ها روی سقف زره پوشی متعلق به گارد ملی آن کشور منفجر شد. لحظاتی بعد این زره پوش با صف معترضان برخورد کرد و جوان بیست و دو ساله‌ای را زیر گرفت، اما مادر او به خبرنگاران گفت که پسرش صدمه زیادی ندیده و به طرز معجزه آسائی نجات یافته است.

معترضان دولت، به اقدامات نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا برای سرکوب قوه مقننه، که اکثریت آن در اختیار مخالفان دولت است، اعتراض می کنند.

آقای مادورو با فرمان جدیدی در پی آن است که یک مجلس موسسان با پانصد نماینده برای نگارش قانون اساسی جدید تشکیل دهد تا اختیارات قوه مجریه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

مجلس موسسان مورد نظر دولت ونزوئلا ‌می تواند فرمان انتخابات زودهنگام را صادر کند و متن جدید قانون اساسی را به همه پرسی بگذارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG