لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

اپوزیسیون ونزوئلا دوباره در خیابان‌: اعتراض به «تلاش برای کودتا» از سوی مادورو


این چندمین بار است که معترضان به خیابان ها آمده اند.
این چندمین بار است که معترضان به خیابان ها آمده اند.

ده ها هزار نفر از شهروندان ونزوئلا روز پنجشنبه با فراخوان اپوزیسیون این کشور، به خیابان های کاراکاس ریختند تا به آنچه که تلاش به انجام کودتا از سوی دولت نیکولاس مادورو می خوانند، اعتراض کنند.

تظاهرکنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته بود «نه به دیکتاتوری.»

به گزارش خبرگزاری رویترز تظاهرات روز پنجشنبه در کاراکاس متشکل از هفت تظاهرات بود به نشانه هفت قاضی دادگاه عالی ونزوئلا که هفته گذشته تصمیم گرفت کنترل پارلمان کشور را در دست بگیرد. تظاهرکنندگان می گویند این اقدامی حرکت به سوی دیکتاتوری است.

دیوان عالی ونزوئلا در ۲۹ مارس، لایحه پیشنهادی رئیس ‌جمهوری ونزوئلا درباره امتیازات نفتی را تصویب و اعلام کرد که پارلمان صلاحیت قانونگذاری ندارد. صدور امتیازات نفتی پیش از این در پارلمان رد شده بود.

تصمیم فوق مورد انتقاد بسیار قرار گرفت و به سرعت ملغی شد اما به اپوزیسیون این کشور بهانه جدید برای مخالفت با دولت چپگرا داد. فعالان اپوزیسیون ونزولا دولت را به کشاندن عرصه اقتصادی و اجتماعی کشور به سراشیبی سقوط متهم می کنند.

اپوزیسیون ونزوئلا خواستار برکناری هفت قاضی دادگاه عالی که حکم هفته گذشته را امضا کردند شده است.

منتقدان می گویند رئیس جمهور مادورو دولت را به توقف انتخابات فرماندارها متهم کرده است. نظرسنجی ها حاکی است که حزب حاکم سوسیالیست در این انتخابات اقبال چندانی نخواهد داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG