لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۲

روحانی: وضعیت عربستان و ونزوئلا را ببینید و «شکر نعمت» کنید


رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۷ مهر با انتقاد از رسانه‌ها خواستار مقایسه وضعیت ایران با کشورهایی مثل عربستان و ونزوئلا شد و گفت که بابت اداره «بی‌دغدغه» ایران باید «شکر نعمت» به جا آورد.

حسن روحانی٬ که در نخستین سفر استانی خود پس از بازگشت از نیویورک به قزوین رفته است٬ در یک سخنرانی گفت «ببینید که تمام کشورهایی که تولیدکننده و صادرکننده نفت بودند، به خاطر افت شدید قیمت نفت در یک‌ سال و چند ماه گذشته، دچار چه مشکلات عظیمی شده‌اند. در ونزوئلا، تورم به ۴۸۵ درصد رسیده در عرض یک‌سال و چندماه قیمت اجناس ۵ برابر شده است. عربستان سعودی در روزهای اخیر به دلیل شرایط اقتصادی و کاهش قیمت نفت حقوق همه کارمندان دولت را کاهش داده است. همچنین عربستان در سال گذشته ۱۰۰ میلیارد دلار کسری بودجه داشت و از ذخایر گذشته خود برای اداره کشور استفاده کرد.»

آقای روحانی سپس انتقاد کرد که چرا بزرگان کشور، نویسندگان، صدا و سیما و روزنامه‌ها، «واقعیت ایران» را به مردم نمی‌گویند.

او همچنین گفت، «در شرایط بسیار سخت یک سال گذشته که قیمت نفت از ۱۲۰ دلار به ۴۰ دلار کاهش یافت، کشور بی‌دغدغه اداره شد. چرا شکر نعمت نمی‌کنید؟»

به گفته حسن روحانی٬ در یک سال گذشته هم تورم کاهش یافته و هم رشد اقتصادی وجود داشته است.

صحبت‌های رئیس جمهوری ایران درحالی عنوان می‌شود که دولت او در ماه‌های گذشته مورد انتقاد شدید مخالفان قرار داشته که وعده‌های او مبنی بر بهبود وضعیت اقتصادی پس از توافق هسته‌ای را زیر سوال می‌برند.

از سوی دیگر برجسته کردن بخشی از این سخنرانی در توئیتر حسن روحانی و درخواست گفته شدن «واقعیت ایران» با واکنش گسترده کاربران مواجه شده است. بسیاری از آقای روحانی انتقاد کرده‌اند که پیش از این تعداد زیادی از افراد به دلیل گفتن واقعیت دستگیر و زندانی شده و دولت روحانی برای دفاع از حقوق آنها کاری از پیش نبرده است.

XS
SM
MD
LG