لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

رئیس جمهوری ونزوئلا در تهران و خاورمیانه، اعتراضات در کاراکاس


President of Venezuela visits Iran, Meets Rouhani, مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در سفر به تهران با حسن روحانی دیدار کرد
President of Venezuela visits Iran, Meets Rouhani, مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در سفر به تهران با حسن روحانی دیدار کرد

در حالیکه نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در خاورمیانه و ایران پیشنهاد همکاری با کشورهای نفت خیز را مطرح می کند، هزاران نفر در پایتخت ونزوئلا در اعتراض به سیاست های او به خیابان ها آمدند.

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا که ابتدای هفته در ایران حضور داشت، روز شنبه در دیدار با آیت الله خامنه ای رهبر ایران خواستار افزایش همکاری بین کشورهای نفت خیز شد.

آقای مادورو که با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در تهران ملاقات کرد، معتقد است ارتقاء همآهنگی بین کشور های صادر کننده نفت شامل اعضای اوپک و اعضای خارج از آن به تثبیت بازار این کالا کمک می کند.

آقای مادورو در حالی با رهبران ایران دیدار کرد که در کشورش ، هزاران نفر در پایتخت ونزوئلا علیه تصمیم دولت برای به تعلیق درآوردن همه پرسی در مورد آینده ریاست جمهوری راهپیمائی کردند.

مخالفان سیاسی در ونزوئلا می گویند، تصمیم دولت سوسیالیستی آن کشور در تعلیق رفراندوم در مورد آینده ریاست جمهوری، در حکم کودتا ست.

علاوه بر این تعلیق، دولت ونزوئلا با برقراری مقررات جدید، جابجائی رهبران مخالفان را مشکل تر از پیش کرده، و محدودیت های بیسابقه ای در این خصوص وضع کرده است.

ماریبله مرولا، یک کارمند بازنشسته در کاراکاس پایتخت ونزوئلا به صدای آمریکا می گوید: «وضعیت وحشتناکی ست. تعلیق این همه پرسی در حکم بی احترامی به ما مردم ونزوئلا ست. ما هم حق ِ ایجاد تغییر داریم و هم خواستار آن هستیم. ما این دولت بی عرضه را نمی خواهیم.»

یکی دیگر از محرک های مخالفان، وضعیت بد اقتصادی در ونزوئلا ست که به ویژه به دلیل کاهش در قیمت های نفت با مشکلات بیشتری روبرو شده است.

دانیلا تانی، یک مدیر در ونزوئلا است. او می گوید، «خسته شدیم از بس هر روز مردم را برای خریدن یک کیلو برنج در صف دیدیم. آنچه مردم ونزوئلا به سرشان میاید، اصلا عادلانه نیست.»

تا کنون مقام های دولتی کوتاه نیامده اند و اعتراض ها را توطئه می دانند. دی اوستادو کابلو، معاون حزب حاکم در ونزوئلا می گوید «ما خواستار گفتگو با مخالفان هستیم، اما از راه و روش سوسیالیستی دست بر نمی داریم. مخالفان هم تنها یک حرف و پیشنهاد دارند و آن هم برکنار کردن نیکلاس مادرو ست.»

برگزاری رفراندوم در مورد آینده ریاست جمهوری در ونزوئلا منوط به جمع آوری امضاء یک پنجم از رای دهندگان است که قرار بود تا اواخر این هفته آغاز شود.

گفته می شود که کشور ونزوئلا با ۳۰ میلیون نفر جمعیت هفته ای پر آشوب را می گذراند، زیرا مخالفان سیاسی خواستار ادامه تظاهرات و اعتراضات خیابابی شده اند و دولت آن کشور نیز شایعه اقدام برای بازداشت رهبران مخالفان در چند روز آینده را تکذیب نکرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG