لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۱

اختصاصی رویترز: ایران و ونزوئلا به رغم تحریم‌های ایالات متحده قرارداد نفتی منعقد کرده‌اند


نفتکش ایرانی «فورچون» در لنگرگاه پالایشگاه الپالیتو در نزدیکی پورتو کابلو، ونزوئلا؛ ۵ خرداد ۱۳۹۹
نفتکش ایرانی «فورچون» در لنگرگاه پالایشگاه الپالیتو در نزدیکی پورتو کابلو، ونزوئلا؛ ۵ خرداد ۱۳۹۹

خبرگزاری رویترز شنبه ٣ مهر در گزارشی اختصاصی به نقل از پنج منبع آگاه، از انعقاد یک قرارداد نفتی میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت ونزوئلا خبر داد.

بر اساس این گزارش، ونزوئلا نفت سنگین خود را با میعانات گازی ایران معاوضه خواهد کرد تا از آنها جهت بهبود کیفیت نفت خام قیرمانند خود استفاده کند. قرار است نخستین محموله‌ها در روزهای آتی تحویل داده شوند.

رویترز به نقل از یکی از پنج منبع خود می‌افزاید قرارداد مذکور در مرحله نخست به مدت شش ماه به اجرا گذاشته می‌شود، اما می‌تواند تمدید یابد.

تا لحظه تنظیم این گزارش، وزارت‌های نفت ونزوئلا و ایران و همچنین شرکت‌های ملی نفت ایران و ونزوئلا به سوالات رویترز در این ارتباط پاسخی نداده‌اند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در مکاتبه‌ای ایمیلی با خبرگزاری رویترز ضمن برشمردن اقدامات تنبیهی این کشور علیه ناقضان تحریم‌ها اعلام کرده است، این قرارداد می‌تواند نقض تحریم‌های آمریکا علیه دو کشور باشد.

بر اساس تحریم‌های ایالات متحده، آمریکایی‌ها از هرگونه معامله با بخش‌های نفت ایران و ونزوئلا منع شده‌اند و اشخاص و نهادهای غیرآمریکایی نیز در صورت معامله با شرکت‌های نفتی این دو کشور ممکن است با «تحریم‌های ثانویه» روبرو شوند.

به گزارش رویترز، وزارت خزانه‌داری در پاسخ به پرسشی درباره این قرارداد گفته است: «معاملات اشخاص غیرآمریکایی با شرکت ملی نفت ایران عموما مشمول تحریم‌های ثانویه هستند.»

خبرگزاری بلومبرگ اوایل شهریور گزارش داده بود که شدت عمل چین در برخورد با پالایشگاه‌های خصوصی، به انباشتگی نفت خام در نفتکش‌های بازگردانده شده از چین در سواحل کشورهای آسیایی منجر شده، خریدها را کاهش داده، و در جریان نفت، از جمله خرید نفت از ایران که مورد تحریم آمریکا قرار دارد، اخلال ایجاد کرده است.

XS
SM
MD
LG