لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

برگزاری نشست غیرمتعهدها همزمان با اعتراضات مخالفان دولت ونزوئلا


تظاهرات علیه ریاست جمهوری ونزوئلا به رویداد ثابت این روزهای کاراکاس تبدیل شده است.
تظاهرات علیه ریاست جمهوری ونزوئلا به رویداد ثابت این روزهای کاراکاس تبدیل شده است.

کنفرانس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در حالی در ونزوئلا آغاز خواهد شد که دولت این کشور تدابیری را برای جلوگیری از گردهمایی‌های مخالفان اندیشیده است.

این نشست از روز سه شنبه تا یکشنبه هفته آینده در کاراکاس پایتخت ونزوئلا برگزار می شود و قرار است ریاست اجلاس از ایران به ونزوئلا منتقل شود. حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.

اما برگزاری این کنفرانس با اقدامات مخالفان دولت ونزوئلا مواجه شده و هنری راموس رهبر مخالفان می‌گوید که دولت ونزوئلا تحرکات مخالفان را محدود کرده است.

با این حال تظاهرات تقریبا روزمره در ونزوئلا که به دلیل وضعیت نابسامان اقتصادی و به ویژه کمبود مواد غذایی انجام می شود، نشست سران کشورهای غیرمتعهد را تحت الشعاع قرار داده است.

جنبش غیرمتعهدها از اواخر دهه پنجاه میلادی شکل گرفت و واکنشی به دنیای دو قطبی دوران جنگ سرد و رقابت‌های همه جانبه دو ابر قدرت آمریکا و شوروی سابق بود. اما با فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد در ربع قرن پیش، جنبش غیرمتعهدها اثر چندانی در معادلات بین المللی ندارد.

نیکلاس مادرو رئیس جمهوری ونزوئلا که زیر بار انتقادات مخالفان قرار دارد، امیدوار است بتواند برگزاری این گردهمایی را به دستاوردی سیاسی تبدیل کند.

انریکو کاپریلس فرماندار سابق ایالت میراندا می‌‎گوید، ونزوئلا "از وخیم ترین برهه تاریخی اش عبور می کند که نتیجه به هدر دادن منابع طبیعی ست."

هنری راموس، دبیرکل حزب سوسیال دموکرات و رئیس فعلی پارلمان ونزوئلا که رهبر مخالفان در آن کشور است، در حساب توئیتری خود نوشت: "ما نمی توانیم دومین مرحله از اجلاس عادی در جزیره مارگاریتا را برگزار کنیم، چون دولت از وسایل نقلیه هوایی و دریایی خواسته تا از انتقال ما به آن محل خودداری کنند."

XS
SM
MD
LG