لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۴

روحانی قبل از حضور در اجلاس سازمان ملل به ونزوئلا و کوبا می‌رود


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران مهر ماه امسال برای شرکت در اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل، به نیویورک سفر می‌کند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، روز یکشنبه ۲۱ شهریور با اعلام این خبر گفت که آقای روحانی علاوه بر نیویورک، برای شرکت در اجلاس جنبش غیرمتعهدها به ونزوئلا سفر خواهد کرد.

پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر آقای روحانی نیز با بیان اینکه رئیس جمهوری ایران روز جمعه ۲۶ شهریور راهی ونزوئلا خواهد شد، گفت که آقای روحانی پس از ونزوئلا برای دیدار با مقامات کوبه به هاوانا رفته و از آنجا راهی نیویورک خواهد شد.

در همین رابطه، علی اکبر ولایتی، مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی نیز گفت که در سفر آقای روحانی و هیات همراه او به نیویورک، موضوع اجرای برجام پیگیری خواهد شد. به گفته او، آمریکا در موضوع برجام "آنطور که باید به عهد خود وفا نکرده" و این موضوع در سفر هیات ایران به نیویورک دنبال می‌شود.

برخی از مقامات جمهوری اسلامی به ویژه نزدیکان آیت الله خامنه‌ای، مشکلات باقی مانده در روابط ایران و بانک‌های خارجی را پس از لغو تحریم‌های هسته‌ای، ناشی از عمل نکردن آمریکا به تعهدات خود در این زمینه می‌دانند. این در حالیست که مقامات دولت آمریکا بارها اعلام کرده‌اند که همه تحریم‌های هسته‌ای ایران را لغو کرده‌‌اند و آنچه باقی مانده به تحریم‌های غیرهسته‌ای نظیر تروریسم و حقوق بشر مربوط است.

مقامات وزارت امور خارجه ایران و آمریکا تا کنون چند بار در نشست‌های مشترکی در اروپا روند اجرای برجام را پیگیری کرده‌اند.

هفتاد و یکمین اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل از ۲۳ شهریور آغاز بکار کرده و سخنرانی‌های سران کشورها در این دوره از یک هفته بعد آغاز می‌شود.

XS
SM
MD
LG